Министерството на туризма работи по изготвянето на регистър на туристическите дестинации у нас, съобщи министър Николина Ангелкова. Седем туристически аташета ще градят имиджа на България в чужбина и ще разработват потенциалните пазари, каза още министърът. До момента 160 общини са подали информация към министерството за близо 2 250 туристически атракции. Около половината от тях са държавна собственост, останалите са частни, църковни или с неизяснен статут. До 250 липсва достъп или той е силно затруднен, посочи министърът на туризма:
Ще се опитаме да подложим на обществено обсъждане това във всеки един туристически обект да се заплаща такса вход за неговото посещение. Приходите от която да отиват само и единствено за социализация на този обект.
Други задачи са консолидирането на бранша и регламентирането на правния статут на националните курорти. А туристически аташета ще работят за превръщането на България в целогодишна туристическа дестинация.
Съседните ни пазари, съседните страни, Европа и разбира се, далечните дестинации. Ще имаме 7 туристически аташета - едно в Германия във Франкфурт, в Москва, в Румъния, в Турция, в Испания, което ще покрива и Португалия и Андора, също така един представител в страните от Вишеградската четворка. И един представител туристически, който да покрива скандинавските страни. Още не сме решили, къде точно да бъде седалището при Вишеградската четворка, дали да бъде във Варшава или в Прага.
Ангелкова припомни, че туризмът дава между 12% и 15% от брутния вътрешен продукт и посочи като цел превръщането му в индустрия.