Българските работодатели ще приобщават малките и микропредприятията към практиките на корпоративната социална отговорност. Това стана ясно на първата работна среща по двугодишен проект, посветен на социалните ангажименти на компаниите към персоналa и обществото.
Корпоративната социална отговорност е практика за една част от компаниите. За друга част от тях е бреме, а трети са чували за принципите на социалните фирмени политики, но не ги прилагат. Това коментира заместник-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев.
Практиката и нашите резултати показват, че корпоративна социална отговорност, грижата към обществото, грижата към околната среда, грижата към средата въобще и накрая, но не на последно място, грижата към работниците и служителите със специфични мерки дава много по-големи резултати, отколкото средствата, изразходвани за това, обясни председателят на Търговско-промишлената палата Цветан Симеонов.
Според Асоциацията на индустриалния капитал приоритет в приобщаването към практиките на корпоративната социална отговорност трябва да бъдат малките фирми.
Изключително високо ценим постиженията на големите компании в областта на корпоративната социална отговорност. Но без да подценяваме техните усилия, все пак те са в една малко по-облагодетелствана позиция. 500 лева похарчени от едно малко предприятие, са в някакъв смисъл повече от пет хиляди лева, похарчени от едно голямо, посочи Теодор Дечев.
Според работодателите постигнатото досега в сферата на корпоративната социална отговорност е резултат единствено от доброволността и нормативно разписаните правила само могат да затруднят процеса на установяване на добрите практики.