Слушайте!
Размер текста
Болгарское национальное радио © 2024 Все права защищены

Пациентски организации: Заплащането на лекарите не трябва да се обвързва с броя на приетите болни

| обновлено 18.04.15 17:29
Фото: БГНЕС

Цените на лекарствата у нас се управляват политически, заявиха от Националната пациентска организация. Те настояха за въвеждането на разходен документ за всеки болен, който се лукува в съответното здравно заведение. В Европейския ден на пациента от Конфедерация "Защита на здравето" поискаха промяна във финансирането на здравната система, така че заплащането на лекарите да не се обвързва с броя на пациентите.

От конфедерацията, която обединява 20 пациентски организации, настояват всеки пациент, преминал през болнично лечение, да получава разходен документ, който да отразява цената на престоя, на лечението и на положените за него здравни грижи. Това е гражданско право на всеки българин, което в момента не е регламентирано и пациентите нямат достъп до тази информация, посочи председателят на организацията Петко Кенанов:

Да знае, как са го обслужили в болницата, какво са му направили вътре и на каква цена. Документът да стане разходооправдателен и след това да отиде в Здравната каса, за да бъде изплатен. Какво прави министърът на финансите? Защо досега не е въвел ред в здравната система?

Ако има воля, злоупотребите в системата ще се ограничат и с друго, допълни Росица Камараш:

Възнаграждението на лекарите не трябва да зависи от броя на пациентите и от тежестта на заболяването, за да не се пишат хремите за пневмония.

Пациентските организации възразиха и срещу наредбата, която ограничава достъпа на пациентите с белодробни заболявания до болничните заведения за долекуване. Диана Хаджиангелова посочи, че за целта вече се изисква решение на ТЕЛК:

Трябва ли да стигнеш до инвалидизация, за да можеш да бъде долекуван и да ползваш рехабилитация?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!