Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За шеста година български фирми кандидатстват за евросредства за проекти в областта на иновационните технологии

До 15 май български организации и фирми могат да подават своите предложения за участие в шестия по ред конкурс за проекти в областта на информационните и комуникационните технологии. Те се реализират по европейската рамкова програма “Конкурентоспособност и иновации”, като общият бюджет възлиза на 127 милиона евро. С европейски средства ще се финансират пилотни проекти за иновативни продукти и услуги в областта на енергийната ефективност, опазването на околната среда, а също за изграждането на интелигентни транспортни системи, модерни електронни услуги за сфери като социалните грижи, здравеопазването и образованието.

С една от темите, заложени в конкурса, Европейската комисия се стреми да направи услугите на електронното правителство по-ефективни, като отделните национални системи станат напълно съвместими една с друга. За да илюстрира ползите за европейските граждани, Тотка Чернаева от българския комитет на Програмата за информационни и комуникационни технологии на еврокомисията, дава пример с т.нар. услуга е-call /и-кол/ по проекта И-Хироу. Тя представлява своеобразно надграждане на системата за спешни повиквания 112, но е насочена специално към шофьорите.

За проекти, които развиват нови услуги на електронното правителство, Европейската комисия е предвидила бюджет в размер на 20 милиона евро. Сред важните проекти, които ще се финансират по тази част от програмата, са и онези, които в бъдеще ще дадат възможност за постигането на пълна съвместимост на обществените поръчки. Чуйте подробности от Тотка Чернаева.

През 2012 г. Европейската комисия е заложила още четири теми, по които ще се финансират високотехнологични проекти. В раздела “Информационни и комуникационни технологии за „интелигентни” градове” са предвидени 27 млн. евро и предложенията тук трябва да стимулират развитието на нови електронни услуги, които водят до подобряване на енергийната ефективност и намаляването на въглеродните емисии в атмосферата с 15 до 30%. Ще се инвестира и в сигурността на транспортните системи на европейските градове. Най-голям бюджет е определен по темата “Цифрово съдържание, отворени данни и креативност”. Той е в размер на 41 млн. евро. Средства ще се отпускат за проекти, осигуряващи достъп до цифрово културно съдържание чрез Европейската цифрова библиотека Юропиана /EUROPEANA/, която беше създадена през 2008 година. Тук говорим за предоставяне на няколко типа културно съдържание - текстове, аудио-визуални материали, музейни експонати, архивни записи и други. В раздела “Сигурни електронни услуги” се отделят общо 15 милиона за проекти, чийто фокус е борбата с кибер заплахите и постигането на 100% широколентово покритие (или бърз интернет) в Европа. 24 млн. евро е общият бюджет по темата за внедряване на нови електронни услуги в здравеопазването, което включва и въпросът за достойното остаряване и социалното приобщаване на възрастните хора. Основната цел е да се създадат такива условия на старите хора в Европа, че те да водят активен и независим живот. За да стане възможно това, първо трябва да се подобри грамотността им по отношение на новите технологии - казва Жулиета Тенчева, която е националното лице за контакт по темата - чуйте подробности.

И нещо любопитно - в бъдеще и възрастните хора, и всички останали биха могли да се възползват от услугите на телемедицината. За целта ЕК финансира и разработването на пилотни проекти в тази област.

Онези, които биха искали да се включат в програмата за внедряването на информационни и комуникационни технологии в различните социални и други услуги със свой продукт, трябва да знаят, че предложенията им до ЕК за финансиране се подават от международни консорциуми, съставени от представители на различни страни-членки на ЕС или асоциирани по програмата страни. Всички специфични изисквания към предложенията за проекти са разписани в Работна програма`2012 и в ръководствата за кандидатстване. Тази и цялата друга информация за конкурса може да намерите от интернет страницата на Европейската комисия. Срокът за приемане на предложенията е 15 май.

По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От запад снеговалежите постепенно ще започнат да спират, но остава студено

През днешния ден от запад снеговалежите постепенно ще започнат да спират, а над югозападните райони и облачността ще се разкъсва. Ще духа слаб, в Източна България до умерен вятър от север-североизток и там ще има условия за виелици и навявания, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните температури ще бъдат между..

публикувано на 18.02.25 в 07:15

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26