Европейската комисия трябва да осигури достатъчно средства в следващата финансова рамка на ЕС, които да се използват за интеграцията на ромските малцинства в държавите-членки. Необходимо е да се засили контрола на ЕК върху използването на фондовете по предназначение. Това реши ЕП с гласуваната на 9 март 2011 година резолюция, свързана със Стратегията за ромското население в ЕС. Ромите са европейски граждани, те трябва да спазват законите и принципите на ЕС, но също така да се ползват и от всички права на европейски граждани. Около това са единодушни органите на ЕС. Година по късно в началото на април 2012 инициатива на български евродепутати отбеляза международния ден на ромите.
Зам.-председателят на ЕК и комисар по правосъдието, основните права и гражданството Вивиан Рединг беше там и отбеляза:
„Европейският парламент, Комисията, Съвета, държавните и правителствени ръководители и всички ние трябва да насочим усилията си към това, да променим вярата на тези 10 млн. европейци от ромски произход. Комисията прие общоевропейска рамка, засягаща националните стратегии за интегриране на ромите. Всички 27 страни-членки предоставиха на Европейската комисия националните си стратегии, за да решят проблемите на ромите според спецификите в собстваните си държави. В момента ние анализираме това, което страните-членки ни предоставиха, след което ще отчетем този анализ пред Съвета и Европейския парламент през месец април 2012. Това е първия път, в който наистина официална отговорност да променят европейската реалност, поемат всички 27 страни от Европейския съюз. Ще видим, поставяйки ромските проблеми в нашия дневен ред всяка година, че заложеното ще се превърне в изпълнение. А ние искаме да направим това по много конструктивен начин. Също така да обясним на останалите европейски граждани, че интегрирането на ромското малцинство в нашите общества е много полезно за всички. Разбира се да обясним и на гражданите от ромски произход, че са отговорни за бъдещето си. И ако тези две послания бъдат възприети през следващите седмици и месеци, тогава ще настъпи истинската промяна. Промяната за следващите поколения. Ето един от акцентите, за които повтарям отново и отново - не трябва да има нито едно ромско дете без подходящо образование. Защото ако има такова образование, впоследствие няма да е никакъв проблем, то да стане конструктивна и активна част от европейското общество.“
Според становище на ЕП проблемът с усвояването на средствата на ЕС за проекти, свързани с интеграцията на ромите е изключително сериозен. Законодателният орган призова ЕК да намали бюрокрацията, да опрости и ускори процедурите за финансиране от ЕС. Достъпните и здравословни жилища за ромите, снабдени с минимални адекватни условия като питейна вода, канализация, пътища, премахване на териториалната сегрегация са труднорешимите стъпки, за които обаче трябва и национална политика в страните като България с голям процент на ромското малцинство. Всички ромски граждани трябва да бъдат записани в актуални регистри на ражданията, браковете и смъртните случаи. Едва тогава може да се говори за бъдещето на тази общност. Рамката на ЕС за ромското малцинство на Стария континент се фокусира върху четири стълба - достъп до образование, работни места, здравеопазването и жилищното настаняване.
През днешния ден над по-голямата част от страната ще се задържи облачно. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По-съществени разкъсвания и намаления на облачността ще има в часовете преди обяд над Дунавската равнина...
Във "Форум" продължава седмицата на Иво Инджов и Аркади Шарков. Двамата коментатори днес се спряха и разсъждаваха по темите: Здравеопазване с реформа безкрай. Бюджетът за 2025 г. Комисията по правни въпроси спря избора на Сарафов за главен прокурор В деня преди връчването на първия мандат след предсрочните парламентарни избори на 27..
“Грийнпийс“ – България обявява прием за Академия "Поколение Земя" . Инициативата е се организира за първи път и е насочена към младите хора, целта е те да получат нужната подготовка, да запознават ученици по достъпен и разбираем начин с устойчивото развитие и климатичните действия. Инициативата е част от международната дейност на..
Столичната община започва поетапно описване на сгради и вещи, а респективно и встъпване във владение на стадион "Георги Аспарухов" и спортния комплекс, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Подуяне" Кристиян Христов . Собствеността бе безвъзмездно прехвърлена от служебното правителство преди повече от три месеца. "Започваме 2025 година с добри..
Извънредният труд на водачите в столичния автотранспорт е средно по 35 часа на месец към декември 2024 г. или общо 420 часа на година. Според закона максималният брой извънреден труд е 150 часа на година. Според данните от края на септември, има недостиг на 258 водачи. Тежките условия на труд и липсата на почивка при водачите на градския..
Снеговалежът в Община Самоков е най-обилен от 12 години насам. В момента всички пътища са почистени – и от републиканската, и от общинската мрежа. Снегът се спира да вали, но пътищата са проходими. "Не е толкова тежко, колкото в края на декември. Полагаме усилия да извозваме камари сняг, за да има видимост около кръстовища и училища –..
От 6 до 9 март в София ще състои ново издание на Фестивала "Възможното образование 2025". Фокусът тази година ще е върху човеколюбиви истории от класната стая, разказани от учители, родители или ученици. Пред Радио София Нели Керемедчиева сподели, че това ще е първото цяло издание на фестивала от 2020 г. насам. "Преди това имаше три..