България е на предпоследно място в ЕС по третиране на отпадъците, като по-зле от страната ни е само Гърция. Двете страни са оценени съответно с 8 и 3 точки. На първо място са Холандия и Белгия с 39 точки.
Това показва нов доклад за начина, по който държавите-членки третират отпадъците си. Той демонстрира големи различия между отделните страни. 27-те държави от ЕС са оценени според 18 критерия чрез зелени, оранжеви и червени знамена в области като общ процент на рециклирания боклук, разходи за сметища и нарушения на европейските директиви.
Резултатите са част от проучване, което ще помогне на държавите-членки да подобрят третирането на отпадъците. На челните места в класацията са Австрия, Белгия, Дания, Германия, Холандия и Швеция, като нито една от тези страни няма повече от 2 червени флага.
"Много държави-членки все още складират в сметища огромна част от общинския боклук, най-лошият вариант за управление на боклука, въпреки по-добрите алтернативи и предоставените структурни фондове за финансиране на по-добрите опции - заяви еврокомисарят по околната среда Янез Поточник. - Ценни ресурси се заравят, потенциални ползи за икономиката се губят, не се създават работни места в сектора на управлението на боклука и човешкото здраве и околната среда страдат. Трудно е да защитаваш подобно поведение при настоящите икономически условия.”
Държавите-членки с най-големи пропуски в прилагането на директивите са България, Кипър, Чехия, Естония, Гърция, Италия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния и Словакия. Тяхното изоставане от другите страни се дължи на лоша или несъществуваща политика за превенция на отпадъците, липса на инициативи за отклоняване на отпадъците от сметищата и неадекватна инфраструктура за третиране на боклука. Силната зависимост от сметищата означава, че по-добрите варианти за третиране на боклука като преработка и рециклиране не се използват достатъчно.
За разлика от тях Австрия, Белгия, Дания, Германия, Холандия и Швеция имат обхватни системи за събиране на боклука, а под 5% от отпадъците се складират в сметища. Те имат добре развити системи за рециклиране, достатъчен капацитет за третиране и показват добри резултати по отношение на биоразградимите отпадъци. Обикновено те съчетават правни, административни и икономически инструменти за постигане на добър ефект при третирането на отпадъците.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и екипът му обмислят да разширят Софийската математическа гимназия или да намерят нов терен за строителство на нова сграда. Целта на мярката е да се разреши проблемът с липсата на места в математическите паралелки за ученици в прогимназиален етап на образование. "Имаме нужда в София..
Община Перник ще предостави две общински жилища за нуждите на МБАЛ "Рахила Ангелова”. В тях ще бъдат настанени лекари от Индия, които са на специализация в здравното заведение. Докладната на кмета Станислав Владимиров е включена в дневния ред на предстоящото на 27 февруари заседание на ОбС. Към нея е прикрепено писмо от изп. директор на многопрофилната..
МВР продължава да издирва участници в инцидентите по време на протеста с участие на привърженици на "Възраждане" пред Дома на Европа в София. Пострадалите полицаи вече са добре и се възстановяват. Един от тях каза за БНР, че в протеста са се включили провокатори. До момента задържаните са около 10. Полицията в София продължава да издирва..
Специалисти от СБАЛАГ „Майчин дом“ ще извършват безплатни профилактични прегледи във Военномедицинска академия (ВМА). Консултациите ще продължат две седмици – от 25 февруари до 7 март, в кабинет №202, намиращ се на етаж 2 в Поликлиника-ВМА. Прегледите са в рамките на националната кампания за профилактика на рак на маточната шийка и въз основа на..
МВР арестува още трима души заради участие в погрома пред сградата на Европейската комисия в София. Протестът бе организиран от "Възраждане". До момента има 10 задържани. Двама от тях бяха пуснати на свобода заради депутатския си имунитет. Срещу петима има повдигнати обвинения за хулигански прояви с особен цинизъм, като един от тях е на 17 години...
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще проведе извънредно заседание днес в Гранитна зала в сградата на Министерския съвет, съобщават от пресцентъра на Министерски съвет. Сред основните теми в дневния ред на заседанието са заложени обсъжданията на проекти на закони за социалната и здравната политика на страната за 2025 година..
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 ще се проведе в София между 24 и 25 февруари. Темата на софийското домакинство е “Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж”, а фокусът на българското председателство на инициативата е свързан с партньорство между градовете в контекста на разширяването на..