Столичната община предлага бюджетът за зимно поддържане през 2013 г. да бъде завишен с 3 млн. лева спрямо 2012 г.
Сумата която иска общината е 8 830 000 лева при 15 630 000 лева през 2012 г. Това каза на пресконференция заместник-кметът по екология на Столична община Мария Бояджийска при представяне на план-сметката за 2013 година за почистване на града. За лятно почистване на обществени места за 2013 г. се предлагат разходи от 31,7 млн. лева при 33,2 млн. лева през 2012 г.
„През 2013 г. продължава тенденцията за намаляване на количествата и разходите за транспорт и извозване на отпадъци извън Столична община”, заяви Бояджийска. От следващата година биоразградимите отпадъци трябва да започнат да се събират отделно. Предвижда се създаване на ново общинско предприятие – Столично предприятие за управление на отпадъците. „Сепарирани са 204 000 тона отпадъци, които са преработени. Разходите възлизат на 11,8 млн. лева. 145 000 тона са депонирани, а общите разходи за депониране са на стойност 4 490 000 лева. Нашата цел е да намалим размера на такса депониране”, добави зам.-кметът Мария Бояджийска.
Изпълненият обем работа за зимно почистване до 31 август 2012 г. възлиза на 20 567 670 лева или 131,53% спрямо плана.
Общината работи по изпълнението на обект „Депо за неопасни отпадъци на площадка „Садината”, проект за инсталация за биологично третиране на зелени и биоотпадъци, площадка „Хан Богров”, който е в процес на изграждане. Крайният срок на проекта е декември 2013 г. Общината работи по пилотен проект за разделно събиране на отпадъците в район „Овча купел” и район „Кремиковци”, като предстои сключване на договор на стойност 2,7 милиона лева. Предстои по проекта за закриване и рекултивация на депо Суходол да бъдат използвани 3,5 милиона лева. Усвоените средства по Оперативна програма „Околна среда” са на стойност 35 милиона лева.
Към настоящия момент са изпълнени около 90% o т предвидените дейности по ремонта на Театър София , уточняват от Столичната община по запитване от БНР-Радио София. Оставащите дейности включват цокъл по фасади, вертикална планировка, довършване на камерната зала (монтиране на трибуни и платформа за хора в неравностойно положение), довършване на..
Перничани сведоха глави пред делото на Апостола на свободата Васил Левски. Общоградското поклонение по повод 152-ата годишнина от неговата гибел събра пред паметника му в центъра на Перник представители на местната власт, политици и граждани. Сред присъстващите имаше и стотици ученици. Сред официалните лица бяха областният управител Людмил..
БДЖ започва поетапно въвеждане на автоматите за продажба на билети. Първите устройства вече са достъпни на Централна гара София и гарите "Подуяне", "Захарна фабрика" и Перник. До средата на март 2025 г. автоматите ще бъдат активни и в останалите 24 гари, където са разположени. Всички автомати работят изцяло с електронни разплащания – с банкови карти и..
Във връзка с отбелязване на 152-годишнината от обесването на Васил Левски, от Столичната община предупреждават за промяна в организацията на движение около паметника на Апостола. До 20.00 тази вечер се забранява престоят и паркирането на пътни превозни средства, с изключение на автомобилите, обслужващи мероприятието както следва: на..
Акция по сигнал за над 10 кучета, използвани за участие в боеве, беше проведена вчера в Перник. В нея са участвали служители на Общинската полиция, представители на Общинския приют за безстопанствени кучета и доброволци в приюта. На посочения адрес са намерени осем кучета, сред които и питбули. Част от кучетата са били в много тежко състояние и видимо..
В Софийския районен съд по-късно през деня ще се проведе първото заседание по делото срещу актьора Димо Алексиев, който беше хванат да управлява колата си в нетрезво състояние. 42-годишният актьор и телевизионен водещ беше заловен на 12 ноември 2024 г. около 00.20 часа да шофира лек автомобил марка „Субару” по бул. „Никола Мушанов“ в София с..
В София има над 1 млн. дървета и зелените площи са повече от 52% от територията на града . За да се подобрява тяхното качество и достъпност за хората, визията на Столичната община предвижда нови инвестиции в следното : • Увеличаване на интензивността и качеството на поддръжката за запазване на всички видове зелени площи и растителност чрез..