Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излагат Самарското знаме в Националния военноисторически музей

На 3 март посетителите на Националния военноисторически музей ще имат уникалната възможност да видят светинята на българската свобода – оригинала на Самарското знаме, съобщиха от музея.
За четвърта поредна година музеят обявява Ден на отворените врати по случай Националния празник.

"Нека това знаме премине от край до край по цялата българска земя, нека изтрият с него скръбните си очи нашите майки, жени и дъщери". С тези думи старият войвода Цеко Петков забива последния златен гвоздей в дръжката на Самарското знаме на 18 май 1877 г. в град Плоещ пред строените редици на Българското опълчение и руските полкове. При Стара Загора знамето получава бойното си кръщение и под диплите му загиват шестима знаменосци.

Великата закрила на Иверската Св. Богородица и на светите братя Кирил и Методий, изрисувани върху знамето, бди над опълченците при отбраната на Шипченския проход и при превземането на Шейновския укрепен лагер на Вейсел паша (9 януари 1878 г.).

След създаването на Българската земска войска след Освобождението светинята е поверена на 3-та Радомирска пеша дружина. През 1880 г. знамето е наградено с І степен на новоучреденото и най-популярно отличие – ордена "За храброст", и е едно от двете знамена, носители на високата награда в цялата ни история. С връчването на новите бойните знамена на армията (30 август 1881 г.) Самарското знаме отива в двореца, откъдето през 1946 г. постъпва в Националния военноисторически музей.

Пренесло през вековете спомена за героизма на предците ни, днес то ни дава повод да бъдем горди със славната си история. На 3 март вратите на музея ще бъдат отворени за посещение от 10 до 19 часа. Входът е свободен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Самоков Ангел Джоргов

Кметът на Самоков Ангел Джоргов: Няма бедстващи хора на територията на общината

Няма бедстващи хора на територията на община Самоков, независимо че едно от селата вече трети ден е без ток и други 4 в момента са без електрозахранване. Това каза за БНР кметът на Самоков Ангел Джоргов:  "С изключение на електроподаването, което наистина е голям проблем, останалите неща като почистване на улиците, сметосъбиране, нещата са нормални. Към..

публикувано на 27.12.24 в 19:35

Няколко села в Кюстендилско са без ток

Тежка техника пробива 6-километровия път между кюстендилските села Ломница и Гурбановци, откъснати при снеговалежа в сряда. В Гурбановци живее само един жител, който работи в Кюстендил, наложило му се да се придвижва пеша.  Утре ще започне пробиване и почистване на пътя към с.Церовица - около 1 километър, до жп гарата при много трудно трасе, каза за..

публикувано на 27.12.24 в 16:11

Около 90 населени места в Западна България или части от тях все още са без ток

От сутринта около 90 населени места в Западна България или части от тях са без електрозахранване. Заради сложната обстановка някои от селищата са без ток вече три денонощия. Близо 30 аварийни екипа са пренасочени към най-тежко засегнатите райони, каза Ралица Николова от дружеството "Електрохолд": Трети ден без ток са десетки села в Габровско..

публикувано на 27.12.24 в 14:33

Пиротехника на открито в София е позволена само 8 часа по Нова година

В София и тази година няма да има фойерверки и заря в Новогодишната нощ . Вместо това светлинно шоу ще радва столичани и гости на града като част от програмата на новогодишния концерт на площад „Княз Александър I“, организиран от Столична община. От администрацията призоват столичани да се въздържат от използване на пиротехнически изделия..

публикувано на 27.12.24 в 12:38

През 2024 г. в 6-те обредни дома на София са сключени 170 по-малко бракове отколкото лани

През 2024 г., до коледните празници, двойки в София са сключили 5220 брака - със 170 по-малко от миналата година. До края на годината има планирани още 31 сватби, уточнява БТА. За сравнение през 2023 г. сключените бракове в София са 5753, от които 4262 са били на територията на Столичната община. Останалите са се състояли в чужбина и..

публикувано на 27.12.24 в 08:16
Свети Стефан

Почитаме Свети Стефан

На третия ден на Рождество Христово, 27 декември, Православната ни църква почита паметта на свети Стефан. Името му означава "венец" , "корона" и произлиза от гръцки "στέφανος" (stéphanos). То символизира победа и чест, присъщи за Христовия следовник, увенчан с венеца на мъченичество. Ликът му се изобразява на лявата врата на иконостаса.  Свети Стефан..

публикувано на 27.12.24 в 07:54
Снимки: Виктория Петрова

Първата православна детска градина e в "Орландовци"

Преди 13 години в столичния квартал "Орландовци" , в който населението на града е смесено – живеят както българи, така и роми, християни от кварталната енория създават със собствени средства и усилия Първата православна детска градина. Управителката на детската градина Калина Спасова разказа, че детската градина е създадена с много..

публикувано на 26.12.24 в 19:45