"Като президент категорично подкрепям усилията на институциите - трябва да се стигне докрай. Не може повече да заливаме българските граждани със скандали, "бръмбари" и СРС-та. След като сме започнали, ще стигнем докрай". Това каза президентът Росен Плевнелиев в коментар на скандала с подслушванията и разпространените вчера аудиозаписи с разговор между бившия премиер Бойко Борисов, бившия земеделски министър Мирослав Найденов и градския прокурор на София Николай Кокинов, който вчера подаде оставка.
Държавният глава каза, че е човек, който вярва в институциите и в тяхната компетентност. Плевнелиев посочи, че служебното правителство е развързало ръцете на прокуратурата и на всички компетентни органи и заяви, че очаква бързи, адекватни действия и призова този път наистина да се стигне докрай.
Президентът счита, че сроковете, които са обявени от прокуратурата за проверката, са приемливи за него и за българските граждани. Той допълни, че прокуратурата е действала бързо и адекватно досега. Ще следим внимателно резултатите, от една страна, е важно да се види автентичността на тези записи, от друга гледна точка обаче трябва да се погледне категорично по-надълбоко - има ли предпоставки за престъпление и ако има такива, да се стигне докрая, заяви Росен Плевнелиев.
Президентът попита как политиците отговарят на изключително разумните искания на хората, които протестираха - с "бръмбари" и със СРС-та. Десет дни преди изборите това не е приемливо за мен, заяви Плевнелиев и призова всички политици да се отнесат сериозно към българския избирател. Росен Плевнелиев се обърна с молба към политиците да уважат избирателите и извън заливането предизборно с декларации по темата за СРС-та и т.нар "български Уотъргейт" да използват останалото време до изборите, за да кажат, че ще изпълнят конкретните ангажименти. Той призова партиите да поемат и ясен ангажимент за закона за СРС-тата и да кажат какво смятат да направят с този закон.
От грешките нека да се поучим, да покажем още днес, че можем да правим по-добри, по-ефективни и по-полезни за хората закони, а хората да си ползват мобилните телефони за удоволствие, а не да се притесняват, призова Плевнелиев. Българският избирател очаква ясни ангажименти и решения, а аз поемам ангажимент, така както и другите компетентни институции го правят в този конкретен случай, да стигнем докрай - да видим кой, какво и защо е правил, кой е подслушвал, кой не е подслушвал, има ли предпоставки за законно и незаконно подслушване, да променим правилата и да предложим законодателни промени, каза президентът.
"Милиони български граждани в момента говорят кой, кого и защо подслушва или може да подслушва. Днес бизнесмените се притесняват, че ги подслушват. Обикновените хора отиват в заведения и слагат телефоните си настрани. Всеки в тази държава започва наистина истински да се притеснява кой, какво и защо
прави с тези прословути СРС-та. Стига вече, не е нормална тази ситуация и не е нормално тя винаги да се случва преди избори", каза Плевнелиев.
Държавният глава отново заяви, че очаква ангажимент на депутатите от следващото 42-ро Народно събрание за законодателна инициатива така, че да бъдат приключени веднъж завинаги предпоставките за незаконно подслушване, като е важно прокуратурата да посочи имало ли е такива предпоставки.
"Вместо да се подиграваме на българските граждани, да ги караме да се чувстват несигурни, да се чудят къде да си дянат мобилните телефони, нека да работят с мобилните си телефони, да се чувстват спокойни, че държавата е взела всички мерки, така че да няма предпоставки за незаконно подслушване", каза Плевнелиев. Той допълни, че каквито и да са предпоставките, трябва да се посочат и да се разчистят чрез действия на компетентните органи. Президентът изтъкна три аспекта, които са важни в тази ситуация.
МВР трябва да си пренапише вътрешните правила, служебното правителство има пълна готовност за това, но се чака анализът на прокуратура. Важно е да се промени законът за СРС, като президентът каза, че ще има обръщение в първите дни на следващия парламент и ще призове депутатите за това, както и ще следи да се направят съответните корекции и промени, ако трябва и да се преструктурира мястото на СДОТО и на контролните органи.
Трябва също да има работещи институции, които интегрирано и взаимно се контролират, и инспекторатите в МВР и другите институции, които работят по темата "СРС", да бъдат подсилени. Необходимо е също да има по-добра оценка на риска вътре в самата система, която да доведе до промени в правилата и в закона за СРС.
На въпрос дали вътрешният министър Петя Първанова ще бъде сменена заради подслушване и по нейно време, президентът посочи, че вътрешният министър и министър-председателят на служебното правителство, както и всички служители на СДОТО, са декларирали категорично, че подобни неща не са се случвали. Плевнелиев каза, че вярва на министъра на вътрешните работи и припомни, че министър-председателят ясно е заявил, че по времето на служебното правителство не са насочвани СРС-та към посочените лица.
Президентът Плевнелиев отговори на журналистически въпроси в рамките на Деня на отворените врати в президентската институция.
Центърът за градска мобилност повишава цените за престой за наказателните паркинги в София. За лек автомобил цената става 4 лева на час, а за джип - 5 лева . Сумата се начислява за всеки започнат час от денонощието. Преди повишението един час престой на лек автомобил на наказателен паркинг струваше 2 лева, а за джип - 3 лева. Три са..
Кола блъсна мъж на пътя в село Гурмазово край София. Инцидентът е станал снощи около 19 часа, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Смъртта на пешеходеца е била констатирана от екип на Спешна помощ. Взети са проби за алкохол и наркотици на водача на автомобила. Резултатите са..
Пожар избухна в търговски обект в Кюстендил. Наложила се е евакуация на клиентите и служителите на известна търговска верига. Причината е запалване на въздухопровод на магазина. Според коментари на очевидци запалил се е фритюрник и друго оборудване. Няма пострадали хора. Не стана ясно за какво време комплексът ще бъде затворен..
Заради планираната общонационална стачка през днешния ден в Гърция, от Министерство на външните работи призовават българските граждани по възможност да избягват пътуване до южната ни съседка. От МВнР съветват също да се провери обстановката в страната и актуалността на разписанията на полетите. Препоръчва се да се избягва навлизане в централните..
На 28 февруари от 18.30 часа в зала „Тържествена“ на Военна академия „Г. С. Раковски“ ще се проведе церемонията по връчването на наградата "Студент на годината - 2024", която се присъжда ежегодно от Националното представителство на студентските съвети. Събитието е под патронажа на премиера Росен Желязков, който ще връчи главния приз. Министри и..
С 50 гласа "за" на тайно гласуване общинските съветници определиха заместник-кмета на столичния район "Слатина" Денимир Котев да изпълнява длъжността кмет до провеждането на избори. Котев заема поста заместник-кмет на район Слатина от 1 юли 2022 г. До решението се стигна след като избраният кмет на района Георги Илиев беше отстранен предсрочно от..
Започва изграждането на нов физкултурен салон към Спортно училище "Олимпиец” в Перник. Модерното съоръжение ще подобри тренировъчния процес и ще повиши качеството на подготовка на младите спортисти. Новият физкултурен салон ще позволи на територията на училището да провеждат заниманията си и други спортове освен джудо и самбо, както е в момента, каза..