Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Създават Център за превенция на рисковото поведение на пътя

Снимка: БГНЕС

Предстои създаването на Център за превенция на рисковото поведение на пътя, в който са разположени най-съвременните технологии за превенция на риска. Това стана известно днес при представянето на Националната програма за изграждане на капацитет за повишаване на сигурността на пътя на сдружение "Отворена младеж", чиято първа стъпка е центърът.

Програмата бе представена пред четиридесет специалисти и експерти в областта на пътната безопасност, участващи в курс "Управление на скоростта" от области София-град, София-област, Кюстендил, Благоевград, Перник, Монтана, Враца и Видин, представляващи национални, областни и общински власти, полиция и НПО.
Участниците в курса ще имат възможността първи да се възползват от възможностите, които центърът дава, след официалното стартиране на програмата. Втората част на Националната програма за повишаване на сигурността на пътя е изграждане на капацитет на местно ниво за качествено оформяне на послания в областта на пътната безопасност и предаването им до демократично избраните институции на местно, регионално и национално ниво. Това включва безвъзмездно предоставяне на материали, техническа и експертна подкрепа и парични средства на стойност от над петдесет хиляди лева, по проект "Застъпници за пътна безопасност", подкрепен и от инициатива в рамките на програма "Младежта в действие" на Европейския съюз.

Националната програма за изграждане на капацитет за повишаване на сигурността на пътя е създадена, защото все по-често си задаваме неудобния въпрос "Дали сигурността на пътя наистина се повишава?", коментира за БТА Даниел Ванков, председател на сдружение "Отворена младеж". По думите му статистиката сочи, че броят на жертвите значително намалява през последните години. Официалните данни сочат, че през 2012 г. е имало 601 фатални случая срещу 657 през 2011 г. Броят на ранените също намалява, но със значително по-малки темпове - от 8303 на 8193. От друга страна пътнотранспортните произшествия се увеличават, като през 2012 г. те нарастват на 6717 от 6638 през 2011 г., показва статистиката.

Тези тенденции се наблюдават не само на национално, но и на европейско равнище, като все повече привличат вниманието на политици и експерти. Това е причината Европейският съюз да иска да определи цел за намаляване на тежките наранявания в резултат на пътнотранспортни произшествия, която да се добави към целта за намаляване наполовина на броя на смъртните случаи между 2011 г. и 2020 г.

Според Сим Калас, заместник-председател на Европейската комисия и комисар по транспорта, "броят на нараняванията е неприемливо висок", като сметката, която плащаме на европейско ниво, възлиза на около 2 процента от БВП. За 2012 г. това са 250 милиарда евро, коментира Калас в своя реч от март 2013. Същият процент се заплаща и от България, което означава, че сме платили сметка от над 1,5 милиарда лева за миналата година, по данни на Световната здравна организация от тази година. Ние смятаме, че новите предизвикателства изискват нови мерки и е крайно време да се спрат соловите ПР кампании, развиването на бизнес и трупането на дивиденти върху човешки трагедии. Поради това държа да отбележа, че програмата е насочена изключително към хората, които работят ежедневно за повишаване на безопасността по пътищата, поради което няма да се режат ленти или да се канят политици и звезди, подчерта Даниел Ванков. Важните хора са тези, които вършат същинската работа, смята още той и отбеляза, че по традиция най-добрите отразявания организацията споделя със значителната си аудиторията във Фейсбук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВАС остави в сила ограниченията за използване на фойерверки в София

След две години обжалвания и 4 съдебни решения София спечели съдебната битка за приемане промени в Наредбата за обществения ред, с които се ограничава използването на пиротехнически изделия на територията на Столичната община, съобщава общинският съветник Георги Георгиев. По негова инициатива преди 2 години се подготвени промени, в които е..

публикувано на 23.07.24 в 18:18

ПФК "Левски" погаси главницата по дълга си към Столичната община

Футболния клуб "Левски" погаси главницата по дълга си  към Столичната община.  Платената сума е в размер на 1 370 000 лева, съобщават от лагера на "сините". През април т.г. клубът плати и главницата от дълга към Националната агенция по приходите. След днешната вноска към Столичната община "ПФК Левски" няма лихвоносни задължения към..

публикувано на 23.07.24 в 15:44

Повишението на средната скорост на столичния градски транспорт е опасно, според ЕЦТП

От 1 юли средната скорост на движение по част от линиите на градския транспорт в София е повишена. Според Европейския център за транспортни политики това е опасно за хората. От сдружението настояват общината да обясни как промяната е съобразена с пътните условия. В един автобус на градския транспорт се движат между 50 и 100 души...

публикувано на 23.07.24 в 15:09
Дейностите започнаха в края на март т.г.

Съд спря премахването на незаконни постройки на яз. "Искър"

Премахването на незаконните постройки край брега на язовир "Искър", с което Столичната община започна принудителното събаряне на незаконни постройки, е спряно с определение на Окръжен съд – Перник, съобщават от Столичната община. Така се блокира изпълнението на три заповеди на главния архитект на София, влезли в сила и подлежащи на изпълнение..

публикувано на 23.07.24 в 11:27

Разделното събиране на отпадъци във фокуса на СОС

Комисията по екология към Столичния общински съвет ще заседава днес като едно от предложенията е да се въведе във всички райони като стандарт трицветната система за разделно събиране на отпадъци от опаковки. В доклада на ресорния заместник-кмет Надежда Бобчева се предлагат нови изисквания към фирмите, които извършват тази дейност и чиито договори..

публикувано на 23.07.24 в 08:22
Министърът на образованието проф. Галин Цоков (вдясно) участва в церемонията по първа копка на нов корпус на НПМГ, София, 22 юли 2024 г.

Започна строителството на нова 4-етажна сграда на НПМГ с физкултурен салон и СТЕМ-център

Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков направи първа копка на нов корпус на Националната природо-математическа гимназия "Академик Любомир Чакалов" в София. Към учебното заведение ще бъдат изградени нова четириетажна учебна сграда, както и физкултурен салон и многофункционална зала. Първа копка на нов корпус на НПМГ "Акад...

публикувано на 22.07.24 в 14:57
Паркингът преди започване на строителните дейности

Паркинг до XV ДКЦ в ж.к. "Дианабад" ще осигури 40 места до края на юли

До края на юли ще е готов паркингът с над 40 паркоместа до 15-а поликлиника в столичния район "Изгрев", съобщи кметът му д-р Деян Георгиев пред БНР. Продължава ремонтът на детските площадки. Напредва и изграждането на храма в район "Изгрев". За целта Столичният общински съвет е отпуснал 1,5 млн. лв. за довършителни работи. През септември..

публикувано на 22.07.24 в 11:57