„Аз чета“ и Буккросинг общността в България те кани на вълнуващо приключение по случай Световния ден на книгата и авторското право - 23 април! Поставили са си амбициозна задача - поне за един ден да превърнем обществените пространства в София и други градове в истинска свободна библиотека. За целта са регистрирали над 100 заглавия на сайта на Bookcrossing.com и днес ги пускат на свобода на подходящи публични места.
Кампанията е в подкрепа на кандидатурата на София и югоизточния регион за Европейска столица на културата 2019.
Правилото на Буккросинг: книги, книги и само книги!
Буккросинг ви дава пълна свобода да разменяте и освобождавате книги, да участвате в различни инициативи и предизвикателства, да обсъждате прочетеното, да създавате собствена библиотека в профила си.
Къде по света има Буккросинг?
Отговорът е: навсякъде. Иран, Литва, Мозамбик, Мексико, Бангладеш… Дори Северна Корея има двама регистрирани потребители!
Чуйте репортажа от единствената буккросинг зона в българско висше училище.
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..