С интердисциплинарния спектакъл “5 х 5 + 1” на българската танцова сцена ще се заяви една нова независима танцова компания - тази на хореографа Петър Илиев, артистичен директор на Фондация “Танцово изкуство - Илиев” и “Танцова работилница Dance It!”, преподавател в известните Pacific Northwest Ballet и Ballet Chicago в САЩ.
“5 х 5 + 1” ще провокира българската танцова публика, представяйки ѝ (5 + 1) различни, танцово-музикални миниатюри с едни и същи, (5 + 1) млади танцьори, които ще разкажат чрез 5 стила танц посланията на четирима много различни хореографи. В този проект по покана на Петър Илиев, работещ от своя страна предимно в сферата на характерния танц, като гост хореографи се включват базираните в Ню Йорк Тереза Рут Хауърд (балет) и Крисчън ван Хауърд (съвременен танц), както и младият български хореограф и стипендиант на Фондация “Танцово изкуство - Илиев” - Здравко Костадинов (хип-хоп). Темите, които хореографите адресират в рамките на “5 х 5 + 1”, са свързани предимно с човешките взаимоотношения в най-различните им измерения.
„5 х 5 + 1“ се полага в контекста на експерименталните жанрове на танца и пърформънса, но търси по-мек, чисто естетически подход в провокацията си към публиката. Проектът разчита на автентичен авторски почерк във всеки един свой детайл - хореография, музикална композиция, аранжимент и изпълнение. Музиката към него е дело на двама значими български композитори с интернационален профил, творящи на границата между фолклор и джаз - Петър Ралчев и Пейо Пеев. Иновативно и различно при „5 х 5 + 1“ е още, че музиката ще бъде изпълнявана на живо, на сцената. Сред музикантите са още Стоян Янкулов - Стунджи, Ангел Димитров и Борис Таслев. Саундтракът е сам по себе си изкушаваща плетеница от джаз, електронна, класическа и уърлд музика, с множество включени импровизации.
Обичам танцьорите, които са готови да яхнат идеята, да скочат в пропастта, да преразказват и преживяват всичко, което се случва на сцената. Такъв е съвременният танцьор! - казва хореографът и мениджър Петър Илиев в "Ритъмът на столицата".
Чуйте всичко, което сподели със слушателите на Радио София, дни преди първия спектакъл на сцена "Сълза и смях".Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..