Това бяха част от въпросите, които Красимир Мартинов отправи към кмета на Кюстендил Петър Паунов. „Най-голямото бедствие, което можем да си причиним, са изборите всяка година“, смята той.
За първи път в България в Кюстендил са въведени безплатна детска градина и ясли. „Има опити да се въведе задължителна детска градина вместо да се направи по-лесното – да я направи лесно достъпна за всички“, каза кметът. „Анализът показват, че повече 80% от децата, които посещават детска градина, продължават образованието си в основни и средни училища. Голям проблем е, че повече от 50 % от българските деца не посещават училище – преди всичко от малцинствените групи. Затова взехме без колебание с колегите от Общинския съвет решение, децата, родени след 1 януари да ползват безплатна детска градина в нашия град“, каза Петър Паунов. Общината компенсира недостига на средства за това начинание чрез дарения. Кметът на Кюстендил смята обаче, че са нужни реформи в образованието, така че детските градини в цялата страна да станат безплатни, за да могат децата след това да бъдат обхванати от училищната система. Освен това според него стажовете на студентите по педагогика трябва да се зачитат за трудов стаж. Други особености на детските градини в Кюстендил са, че те работят целогодишно и че към всяка от нея има млечна кухня.
За икономиката на града Петър Паунов изтъкна, че след 2009 година са били изгонени криминалните елементи от сектора и са овладени черешовите кампании. Той добави, че общината е привлякла инвеститори за на 6000 декара и че има сериозна активизация в частния сектор – основно в производството на череши и ябълки. Той отбеляза обаче, че няма достатъчно европейски субсидии.
Освен това общината залага на инвестиции в балнеологията, добави кметът на Кюстендил. Той подчерта, че Кюстендил е бил не само „овощната градина“, но и балнеоложката столица на България и че общината предвижда в инвестиционната си програма възстановяването на балнеоложките бази и рехабилитационните центрове.
Чуйте двете части на интервюто. Чуйте и анкета сред гражданите на Кюстендил за работата на кмета и общината.
.Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..