Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Кюстендил Петър Паунов: Всички детски градини в България трябва да станат безплатни

Снимка: Лили Големинова

Как се отразява кризата във държавната власт и честата смяна на управлението на местните власти? По какво се различават детските градини в Кюстендил от другите в България? Какви са проблемите на икономиката в Кюстендил? Продължава ли овощарството да е водещо?

Това бяха част от въпросите, които Красимир Мартинов отправи към кмета на Кюстендил Петър Паунов. „Най-голямото бедствие, което можем да си причиним, са изборите всяка година“, смята той.

За първи път в България в Кюстендил са въведени безплатна детска градина и ясли. „Има опити да се въведе задължителна детска градина вместо да се направи по-лесното – да я направи лесно достъпна за всички“, каза кметът. „Анализът показват, че повече 80% от децата, които посещават детска градина, продължават образованието си в основни и средни училища. Голям проблем е, че повече от 50 % от българските деца не посещават училище – преди всичко от малцинствените групи. Затова взехме без колебание с колегите от Общинския съвет решение, децата, родени след 1 януари да ползват безплатна детска градина в нашия град“, каза Петър Паунов. Общината компенсира недостига на средства за това начинание чрез дарения. Кметът на Кюстендил смята обаче, че са нужни реформи в образованието, така че детските градини в цялата страна да станат безплатни, за да могат децата след това да бъдат обхванати от училищната система. Освен това според него стажовете на студентите по педагогика трябва да се зачитат за трудов стаж. Други особености на детските градини в Кюстендил са, че те работят целогодишно и че към всяка от нея има млечна кухня.

За икономиката на града Петър Паунов изтъкна, че след 2009 година са били изгонени криминалните елементи от сектора и са овладени черешовите кампании. Той добави, че общината е привлякла инвеститори за на 6000 декара и че има сериозна активизация в частния сектор – основно в производството на череши и ябълки. Той отбеляза обаче, че няма достатъчно европейски субсидии.

Освен това общината залага на инвестиции в балнеологията, добави кметът на Кюстендил. Той подчерта, че Кюстендил е бил не само „овощната градина“, но и балнеоложката столица на България и че общината предвижда в инвестиционната си програма възстановяването на балнеоложките бази и рехабилитационните центрове.

Чуйте двете части на интервюто. Чуйте и анкета сред гражданите на Кюстендил за работата на кмета и общината.

.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Египетският лешояд се завръща у нас от ръба на изчезването

Емблематичният египетски лешояд се завръща от ръба на изчезването, съобщават от Българското дружество за защита на птиците. Оттам са установили рекорден брой от 35 заети гнездови територии от египетски лешояди. Установеното увеличение е с близо 20% спрямо предходната година и по този начин световно застрашеният вид у нас се възстановява до..

публикувано на 09.08.24 в 13:06
Виктор Лилов

Виктор Лилов: Добре е това, което правим да ни доставя удоволствие, за да имаме волята да го правим

В предаването "Радиокафе" разговаряме с  единствения европеец в "топ 10" на Международната олимпиада по биология, в която е и победител. Виктор Лилов печели два златни медала в олимпиади на две различни науки – биология и химия, където хората се състезават на базата на своите интелектуални познания.  Той е на 17 години, завършил Софийската..

публикувано на 09.08.24 в 13:02

Летни фолклорни празници "С Копривщица в сърцето"

За поредна година община Копривщица и Народно читалище "Хаджи Ненчо Палавеев - 1869 г." организират Летни фолклорни празници "С Копривщица в сърцето". На 9 и 10 август, в града ще се проведе, както местните жители го наричат, т.нар. малък събор, сподели пред Радио София Стоян Павлов - председател на Народно читалище "Хаджи Ненчо Палавеев -..

публикувано на 09.08.24 в 11:27

От Париж до Баку с велосипед в подкрепа на климата

Тази вечер, в 18.00 ч., участниците в колоездачната обиколка COP29, в подкрепа на климата, пристигат в София. Те ще се съберат пред катедралата "Св. Александър Невски", за да приветстват любителите на колоезденето и екологичните каузи. COP29 Bike Ride е инициатива, която цели да повиши осведомеността и да подкрепи действията за справяне с..

публикувано на 09.08.24 в 10:16

Слънце в петък и температура в София около 32°

Днес ще преобладава слънчево време. По-значителни временни увеличения на облачността ще има над северозападната половина от страната, съобщиха от НИМХ. На места, главно в планините и планинските райони в Западна и Централна България, ще превали и прегърми. Вятърът в западната половина от страната ще се ориентира от северозапад, ще се усили и ще бъде..

публикувано на 09.08.24 в 07:35

Излезе годишният доклад за развитието на роботиката в България

Излезе годишният доклад за развитието на роботиката в България на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации PARAI. Това е шестото поред издание на традиционния доклад "Българските успехи в роботиката и автоматизацията" и проследява развитието на сектора на високите технологии у нас през 2023 г. Той показва положителните..

публикувано на 08.08.24 в 18:14

СУ "Св. Климент Охридски" с нова магистърска програма – "Астробиология"

Софийският университет "Св. Климент Охридски" въвежда нова магистърска програма – "Астробиология". Тя е интердисциплинарен проект на Биологическия Факултет, Физическия Факултет, Факултет по Химия и Фармация, Геолого-географски Факултети и Философския Факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Програмата цели да отговори на научното търсене в..

публикувано на 08.08.24 в 17:02