Намаляването на времето за пътуването е пряко свързано със скоростта на влаковете, която ще бъде между 100 и 160 км/ч, обяснява инж. Иво Янакиев, ръководител на проекта от Националната компания "Железопътна инфраструктура". За пътническите влакове се очаква съкращаване на времето за пътуване с 40 минути, а за товарните – с 30 минути.
Изпълнението на проекта за рехабилитация на железопътната линия „Пловдив - Бургас” е разделено на три части. Първата вече е изпълнена и засяга участъка от Mихайлово до Калояновец. Дължината на железния път е 21 километра. Втората част е в напреднал етап и предвижда обновяване на железопътната инфраструктура в 120 километров участък - от Стара Загора до село Завой, на 10 километра североизточно от Ямбол и от село Завой до гара Зимница. Усилено се работи и по третия етап на проекта, който включва ремонтни дейности по релсите и основните гарови коловози в отсечките село Церковски - град Карнобат, която е с дължина 28 километра и тази между Карнобат и Бургас, дълга 122 километра.
Важен елемент от обновителните дейности са контактната мрежа и осигурителната инфраструктура. Крехките порцеланови изолатори се сменят с полимерни, подменят се носещите въжета и стълбове. Модернизират се и системите за управление на движението по гарите.
Общата стойност на проекта за рехабилитацията на ж.п. инфраструктура в участъци от линията „Пловдив - Бургас” възлиза на малко над 343 милиона лева. 275 милиона от тях се осигуряват от Кохезионния фонд на ЕС, 68 милиона от държавата и около 129 милиона от Националната компания „Железопътна инфраструктура“.
Как се изпълнява проектът за обновяване на железопътната инфраструктура по линията Пловдив- Бургас и какви ползи ще имат пътниците от всичко това в близко бъдеще – чуйте в репортажа на Красимир Мартинов, както и от обясненията на инж. Иво Янакиев.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..