Преди десетина дни излезе една стряскаща статистика на сектор "Психично здраве" в Националния център по обществено здраве и анализи, а именно, че всеки ден средно по двама души в България умират по собствена воля.
В последните години опитите за самоубийство в България, завършили със смъртен изход, са между 750 и 800 годишно. Данните показват още, че 11,5% от българите страдат от тревожно разстройство, а други 6,2 на сто - от различен вид депресия.
Цифрите са смущаващи, затова в началото на 2015-а стартира нов проект, в рамките на който ще бъдат обучавани различни професионални групи. Чрез проекта ще се подобри обменът на информация между различните институции и ще се проведе ново епидемиологично проучване за разпространението на психични разстройства сред българите.
След края на проекта, който ще продължи 18 месеца, отговорните институции ще могат да изработят нова политика за психично здраве, съобразени с реалните нужди на хората.По друга линия на проекта специалистите ще обучават лични лекари да разпознават по-лесно тревожността и депресията, които са основни предпоставки засегнатите да посегнат на живота си.
Все повече болести се свързват със стреса, като рисков или отключващ фактор, част от тях се дължат на проблеми с психиката. Причината е, че стресът е емоционално преживяване с характерни физиологични прояви, обясняват психиатрите. В състояние на стрес тялото, организмът и умът се подготвят за битка или бягство от новите предизвикателства, с които се сблъскваме.
По темата за човешката психология, необходимостта на психологическа помощ и ролята на специалистите в тази сфера - чуйте психологът доц. д-р Маргарита Бакрачева. С нея разговаря Петя Зунгорлиева.
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..