Самба, карнавал, Копакабана, капоейра, футбол… Това изниква веднага, щом кажем Бразилия. Представяме си пищни карнавални шествия с многохилядни зрители и екзотични фиести, плажове, палми, музика и танци…
Тази екзотика е в кръвта на бразилците и с нея те радват и привличат нас, жадуващите за вечно лято и горещи страсти. Една от разновидностите на пищните бразилски танци е новият стил, който вече 4 години радва и българските любители на латино музиката.
Нарича се Зук. Първият човек, който въвежда тази страст в България е хореографът Елена Бали, която ни представя света на самия танц. Зук възниква в края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век. Самото произношение "Зоук" идва от дума, означаваща на креолски "парти".
Терминът бразилски зук се използва за разграничение на танците от карибския танц зук, които са исторически свързани, но много различни от танцовия стил ламбада.
За разлика от салсата, в която се води с ръце, бразилският зук разчита на други части на тялото, като лакти, глава и бедра, където партньорите са значително по-залепени един до друг. Изучаването на бразилския танц зук е като изучаването на чужд език. Изисква се постоянство, упоритост и отдаденост.
Бразилските танци не само създават настроение, те възпитават култура на движение и обединяват целия свят. В тях няма показност и суета. Има само споделяне и вътрешно изживяване.
От утре в София се открива и новият сезон на академията по зук. Тя ще продължи до 26 март.Повече подробности чуйте от репортажа на Петя Зунгорлиева.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..