Софийска градска прокуратура привлече като обвиняема Емилия Ковачева от гр. Самоков за опит за умишлено убийство на 4-дневно дете.
На 14 април в болница "Софиямед" ООД без усложнения се е родило здраво и доносено дете, съобщиха от прокуратурата. На 17 април Емилия Ковачева е била на работа в болница "Софиямед" ООД в гр. София дневна смяна, като дежурен акушер. Ковачева е продължила работата си и в нощната смяна – на 17-и срещу 18 -и в същата болница. В отделението по неонатология в болницата е било и новороденото дете.
На 18 април около 2.00 часа дежурната акушерка Емилия Ковачева е започнала да нанася множество удари с ръце и със стъклено шише за хранене по главата и тялото на бебето.Опитвала се е да задуши детето, като е притискала с ръце врата му. В резултат на тези действия е причинила тежка мозъчно - черепна травма на детето, представляващо постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота.
На 18 април сутринта дежурният лекар акушер – гинеколог е установил понижен тонус на детето и е назначил изследвания и лечение. По-късно същият ден е установено влошаване на състоянието на бебето - понижен мускулен тонус на горните крайници, висока температура, болезнен плач и данни за оток на главата. Веднага след това новороденото е преведено за продължаване на лечението в болница "Токуда" – София, където и към момента се лекува.
На 21 април лекарски екип от болница "Токуда" е сигнализирал полицията за състоянието на детето. Незабавно е започнало разследване, като са разпитани множество свидетели, иззети са веществени и писмени доказателства, назначени са съдебно- медицински експертизи.
На Ковачева е повдигнато обвинение за извършен на 18 април опит за убийство на малолетното дете, намиращо се, поради възрастта си, в безпомощно състояние. Деянието е осъществено по особено мъчителен начин и с особена жестокост.
Престъплението е останало недовършено, поради оказаната високо квалифицирана помощ от лекарите в болница "Токуда"- София.
Емилия Ковачева е задържана с прокурорско постановление до 72 часа и прокуратурата ще внесе искане за постоянното й задържане под стража в Софийски градски съд.
Кола блъсна мъж на пътя в село Гурмазово край София. Инцидентът е станал снощи около 19 часа, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Смъртта на пешеходеца е била констатирана от екип на Спешна помощ. Взети са проби за алкохол и наркотици на водача на автомобила. Резултатите са..
Пожар избухна в търговски обект в Кюстендил. Наложила се е евакуация на клиентите и служителите на известна търговска верига. Причината е запалване на въздухопровод на магазина. Според коментари на очевидци запалил се е фритюрник и друго оборудване. Няма пострадали хора. Не стана ясно за какво време комплексът ще бъде затворен..
Заради планираната общонационална стачка през днешния ден в Гърция, от Министерство на външните работи призовават българските граждани по възможност да избягват пътуване до южната ни съседка. От МВнР съветват също да се провери обстановката в страната и актуалността на разписанията на полетите. Препоръчва се да се избягва навлизане в централните..
На 28 февруари от 18.30 часа в зала „Тържествена“ на Военна академия „Г. С. Раковски“ ще се проведе церемонията по връчването на наградата "Студент на годината - 2024", която се присъжда ежегодно от Националното представителство на студентските съвети. Събитието е под патронажа на премиера Росен Желязков, който ще връчи главния приз. Министри и..
С 50 гласа "за" на тайно гласуване общинските съветници определиха заместник-кмета на столичния район "Слатина" Денимир Котев да изпълнява длъжността кмет до провеждането на избори. Котев заема поста заместник-кмет на район Слатина от 1 юли 2022 г. До решението се стигна след като избраният кмет на района Георги Илиев беше отстранен предсрочно от..
Започва изграждането на нов физкултурен салон към Спортно училище "Олимпиец” в Перник. Модерното съоръжение ще подобри тренировъчния процес и ще повиши качеството на подготовка на младите спортисти. Новият физкултурен салон ще позволи на територията на училището да провеждат заниманията си и други спортове освен джудо и самбо, както е в момента, каза..
Жителите и гостите на Банкя ще посрещнат мартенските празници в парк „Ротонда“. На 1 март от 13.00 ч. талантите от Highlight Singing Academy ще представят концерта „С песен за България“, съобщават от районната администрация. Малко преди музикалното събитие Баба Марта ще покани децата да изработят дълга мартеница. На 3 март - Националният празник на..