Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Относно Националната програма за енергийна ефективност

Софиянци не бързат да санират. "Жив" пример със съседен блок е най-доброто доказателство за ефекта

Санирането в масовия случай се прави "на парче"
Снимка: Георги Корнейков, БНР
Едва 60-ина заявления са подадени в София за безплатно саниране на многофамилни жилищни сгради от общо 2800 сгради в София, които са допустими за участие в Националната програма за енергийна ефективност. Най-много желаещи да се възползват от тази възможност има в районите “Искър”, “Слатина”, “Младост”, “Подуяне” и “Триадица”.

Защо обаче голямата част от столичани не се престрашиха да заявят своя интерес от това иначе твърде примамливо предложение - безплатно да ти обновят фасадата и някои други части от сградата, в която живееш, като така всеки обитател ще може да намали разноските си за електро и топло енергия с близо 20 на сто.

На пръв поглед - парадоксално изглежда да откажеш нещо безплатно. Е, срещу това е нужно да бъдат положени и някои усилия от страна на собствениците на жилища.

Ще ви припомня, че за да кандидатстват по програмата, живеещите в блокове, изградени по индустриален способ, трябва да проведат общо събрание, да учредят сдружение на собствениците в общината и да го регистрират в Агенцията по вписванията като юридическо лице. След това се подават документи по образец в местната администрация. Ако общината одобри сградата, собствениците подписват с нея споразумение, с което ѝ делегират правото да ги представлява пред Българската банка за развитие, чрез която се разпределя бюджетът на програмата (1 млрд. евро).

В началото на тази година правителството одобри държавни гаранции в размер на 1 млрд. лева за Българската банка за развитие (ББР), която пък получи заем, за да стартира програмата. В нея могат да участват собствениците на апартаменти в жилищни сгради, строени по индустриален способ, до 1999 г., като първоначално заложеният минимум беше 36 апартамента. Може би именно в тази бройка се крие проблемът, а може би - това е ненавременната информация. От декември 2014-а на обществеността се обявяваше информация за инициативата „на час по лъжичка“. Така например, въпреки че е районът с най-много панелни сгради и най-много нуждаещи се от по-добра среда на живот „Люлин“

е последен в списъка по интерес към програмата за безплатно саниране. Регистрирани са 10 сдружения на етажни собствености, две от тях са подали заявления и вече имат сключени договори. Толкова.

В търсене на обяснение на ситуацията Даниела Бенишева се обърна към заместник-кмета по строителството Ирина Савина, а Георги Кольовски потърси районния кмет на "Люлин" Милко Младенов

Наскоро Министерският съвет прие решение за облекчаване на условията за участие в програмата за безплатното саниране. След влизането в сила на промените, в програмата ще могат да кандидатстват и отделни блокови секции. Те засягат блокове, които са с 10 входа, например.
Втората промяна предвижда сградата да бъде одобрена за саниране дори в случаи, когато не всички живеещи са съгласни на обновяването. Допуска се 5% от собствениците да не са съгласни с достъпа до апартаментите им. Условието, което е поставено в програмата, е общината да реши как да реализира този проект, така че блокът все пак да има обща визия. За целта вече санираните от собствениците си фасади ще бъдат обновени с топлоизолация и мазилка. В програмата за енергийна ефективност се предвижда и трета промяна, според която в нея могат да кандидатстват сгради с не по-малко от 32 апартамента. Досега броят им беше 36.

Заместник-кметът Ирина Савина обяснява как стоят нещата с районите с тухлено строителство и с по-малко жилища, както и в тези с еднофамилни жилищни сгради.
Чуйте репортерското проучване по темата.
.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Полежанова

Александра Полежанова: закърмена съм с джаз

Александра Полежанова - Aly от Банско спечели наградата на фестивала за талант от Банско: "Зад тази награда стои много труд, усилие, търпение. За трети път се докосвам до Джаз-академията - страхотна възможност да се докоснем до изпълнителите от голямата сцена. Много ми бе интересно да си говорим с Чинция Тедеско - различна от всичко, което съм слушала..

публикувано на 11.08.24 в 09:51
архитект Наум Торбов

Историята оживява - архитект Наум Торбов

Време е за нов разказ за поредната изключителна личност от българското общество. Още един човек, забравен в продължение на половин век - архитект Наум Торбов. За щастие живеем в години, когато нещата се променят. Споменът и историята за отдадени, скромни и изключително способни българи се възражда.  Признавам си, минавал съм десетки пъти покрай..

публикувано на 10.08.24 в 16:00

Софийски разкази - Радио разходка с Пейо Яворов

Р адио разходка по адресите, свързани в София с Пейо Яворов. Началото е къщата, където живее Мина Тодорова и брат ѝ Петко Ю.Тодоров. Къде е разположена посмъртната маска на Яворов и кои са другите места, свързани с поета, както и коя е личността, опитала се да обърне общественото мнение срещу Яворов - в звуковия файл:

публикувано на 10.08.24 в 15:00
Невена и Шарлето

Адресите на любовта – Невена Коканова и Любомир Шарланджиев

Режисьорът реагирал сдържано на  увлечението ѝ по Раде Маркович, но ѝ казвал „Ако ме напуснеш, ще умра!” „Обичам те, но него го обожавам. Не мога да го зарежа и да тръгна с теб, защото много ще го нараня“, споделя в интервю Раде Маркович с какви  думи Невена Коканова се сбогува с него, за да остане при мъжа си, режисьора Любомир..

публикувано на 10.08.24 в 14:00

С деца в кухнята

Как може да се превърнем в шеф готвач за любимите хора от дома си? Празнуваме деня на готвача с кулинарния блогър и фотограф, Ваня Грозева , създател на авторски здравословни рецепти: "В началото идеята ми бе провокирана от желанието на моите близки да им споделям снимки, те искаха рецепта, а аз никога не готвех по точни пропорции. Радвам се, че..

публикувано на 10.08.24 в 11:31
Деси Иванова

Всеки има лична история, свързана с четенето

Има ли разлика между купуването и четенето на книги? И за консуматорската тенденция, която се засилва от все по-атрактивния външен вид на книгите, които често служат само за декорация - Деси Иванова от  Trouble Bakers : "Интересът към книгата не отслабва. Хората предпочитат да имат достъп до по-нова литература, но бюджетите на обществените..

публикувано на 10.08.24 в 10:51

Перник на младите

Отбелязваме Международния ден на младежта заедно с младежите на Перник от 10 до 12 август – интервю с Михаела Боянова от Фондация П.У.Л.С.: "Перник е Перник на младите - подкрепяме ги във всичките им инициативи. Отбелязваме 16-годишнината на Консултативен съвет за младежка политика, "Перник на младите" - „Sweet sixteen”. Идеята е да върви..

публикувано на 10.08.24 в 10:00