Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готов е проектът на актуализирания план за управление на Национален парк "Рила"

Готов е проектът на актуализирания план за управление на Национален парк „Рила". Експертен екип е изготвил актуализиран план за управление на националния парк. Досегашният план не е променян вече 14 години. Актуализацията е изготвена след работни срещи с ръководствата на 12 общини, на чиято територия се разпростира парк "Рила". Вече се проведе и изискващото се по закон обществено обсъждане на плана. Той ще действа от 2015-а до 2024 година.

Площта на парка е 78 хиляди хектара. На територията на националния парк има 4 резервата – "Парангалица", "Централен Рилски резерват", "Ибър" и "Скакавица". В тези територии са забранени всякави дейности, с изключение на преминаването по туристически маршрути, извършването на научноизследователски дейности и охрана.

Забранено е движението и паркиране на МПС, на ATV, на спортни мотори, моторни шейни и ползване на летателни средства като хеликоптери за транспорт на хора в парка. Това може да става само при спасителни акции. Извозването и транспортирането на всякакъв дървен материал и дърва за огрев, както и любителският риболов във всички реки и езера на територията на парка също остават забранени.

Проблем обаче е, че забраните често се нарушават. През 2014 г. в парк "Рила" са регистрирали 139 нарушения - основно сеч на дървета, движение и престой на МПС, паша без пастир, риболов, преминаване с коне с цел туризъм на нерегламентирани места и неразрешени маршрути или без издадено разрешение. Издадени са наказателни постановления за глоби за над 200 хил. лева. Новият УП обаче предвижда да бъде изработена карта на нарушенията, която ще се използва, за да могат занапред те да бъдат предотвратявани.

Чуйте повече подробности за актуализирания ПУ на Национален парк "Рила" от разговора на Красимир Мартинов с Росана Матева, директор на проекта на плана.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03