На 6-ти октомври през 1889г. в Париж отваря врати световноизвестното кабаре “Мулен Руж”, открито по случай първата световна изложба.
В близост е до прословутия квартал с червените фенери, до хълма Монмартр и Плас Пигал. Звездите на „Мулен Руж“ стават известни предимно от картините на известния художник Анри дьо Тулуз-Лотрек, който от самото откриване на кабарето идва в него всяка вечер и вдъхновен от красивите танцьорки, създава творбите си.
Belle Epoque е било време на силни усещания, особено в Париж. Френската столица е оставила зад гърба си поражението от френско-пруската война от 1870-та година и обръща погледа си с ново чувство за оптимизъм напред към настъпващия ХХ-ти век. В същото време парите от индустриалната революция стават все по-осезаеми и натрапчиви, започват да се появяват вълнуващи технологични иновации, например в областта на фотографията и киното.
Но да не оставяме назад и това, което се случва в изобразителното изкуство и музиката, Тулуз Лотрек и авангарда на пост-импресионистичното движение. През 1889-та Париж блести в центъра на вниманието. През тази година е и световната изложба в града, която показва най-големите научни и културни постижения на Франция. Но Айфеловата кула не е единственото постижение на Бел Епок, защото вечерта на 6-ти октомври на една от най-модерните по това време парижки улици, булевард де Клиши, отваря врати нова музикална зала - Мулен Руж.
А ето и малко отзиви за мястото в началото на създаването му: "Публиката идваше тук....да намери екстравагантно място с огромен дансинг, много огледала и галерии, които са последната дума на елегантността, идваха, за да се слеят със сганта и момичетата на свободните удоволствия и любов. Мелницата на фриволните удоволствия предлага и градина, в центъра на която се мъдри едър слон, а дамите могат да яздят магаре за развлечение."
Какво още се крие зад Мулен Руж и какви са асоциациите на столичани към това място - чуйте от репортажа на Юлия Владимирова.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..