Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с увреждания не са нетрудоспособни

По пет програми за финансиране от Агенцията за хората с увреждания могат да кандидатстват хора в неравностойно положение и фирмите, ангажирани с осигуряване на работа за тях. Изпълнителният директор на агенцията Минчо Коралски представи днес приоритетите на структурата за 2016-а година. ,

Човекът с увреждане не е нетрудоспособен човек и това трябва да се разбере от всички - категоричен беше Минчо Коралски. По думите му, във време, в което много работодатели изпитват недостиг на кадри, хората с увреждане са сериозна алтернатива. От 250 000 души в работоспособна възраст, в бюрата по труда към момента са около 15 %. Статистиката обаче не достатъчно надеждна, тъй като една немалка част от работещите прикриват своя здравословен проблем от страх да не загубят работата си.

Затова една от програмите на Агенцията за хората с увреждания е свързана с финансиране на проекти за започване и развитие на самостоятелна стопанска дейност. Участие в обявения вече конкурс могат да вземат физически лица с 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане или фирми, чиито собственици са хора с увреждания. Максималният размер на субсидията е до 20 000 лева. Крайният срок за представяне на проектите е 7 март.

Това е една от най-добрите програми на агенцията с 95-процентна успеваемост, призна Минчо Коралски. Той обаче посочи, че контролът върху изпълнението на проектите е изключително строг и се осъществява в продължение на три години.

Втората програма на Агенцията за хора с увреждания е наречена "Обичайна работна среда". Насочена е към работодателите и финансира изграждането на рампи за достъп до работното място, а също - адаптиране на машини и съоръжения за работа на хора с увреждания. Пример за това е закупуването на специализирани компютърни програми за незрящи.

Подобни мерки са заложени и в третата програма, която се финансира през 2016-а - "Специализирана работна среда". Тя е насочена към предприятия и кооперации на хора с увреждания. Средствата, които могат да бъдат получени, са до 40 000 лева, но и дейностите, които трябва да се извършат, са по-мащабни - ремонти на помещения, смяна на дограми, подобряване на осветлението и т.н. По следващата програма - "Рехабилитация и социална интеграция на хората с увреждания", могат да кандидатстват неправителствени организации, регистрирани в обществена ползва. Тук се финансират обучения, рехабилитация, културни и спортни мероприятия, участия в панаири, изложения и трудови борси, обясни Минчо Коралски.

Петата и много важна инвестиционна порграма на Агенцията за хората с увреждания е "Достъпна архитектурна среда". Тя е ориентирана към държавни, общински, стопански и нестопански организации и финансира строителни дейности за осигуряване на външен достъп до даден обект и приспособяване на вътрешната среда. Тук финансирането е съответно до 12 000 и до 15 000 лева.

Подробна информация за всички програми, по които хората с увреждания и фирмите, ангажирани с тях, могат да кандидатстват, са качени на интернет страницата на Агенцията за хора с увреждания. За консултация кандидатстващите могат да се обръщат и директно към Агенцията, увери изпълнителният й директор Минчо Коралски.

Чуйте повече по темата от репортажа на Красимир Мартинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00