По-големи срокове на разрешителните за таксиметров превоз в София и по-високи цени за издаването им, две държавни училища преминават към общината, а няколко поликлиники и лечебни заведения получават пари за ремонти. Така изглежда обобщената картина от днешните решения на Столична общински съвет.
Заради изменение в Закона за автомобилните превози и въведения нов минимален срок на разрешителните от три години, общинският съвет гласува предложението на заместник-кмета по транспорта Любомир Христов да бъде актуализирана наредбата за таксиметров превоз. Така вече таксиметровите компании ще получават разрешителни за срок от три години, като се увеличава и таксата за това. За да получат разрешение, съответно - холограмен стикер и два броя светлоотразителни идентификационни номера за всяко такси компаниите ще плащат по 150 лева.
Инвестиции в размер на над 1 милион лева за общински лечебни заведения одобри също общинският съвет днес.
Средствата за лечебните заведения идват от Специализирания общински приватизационен фонд, а най-сериозни ремонти дейности ще текат в сградата на булевард "Евлоги и Христо Георгиеви" 108, в която се помещават 7 ДКЦ и диабетния център "Св.Лука". Там от спешна подмяна се нуждае покривът на сградата. Същото важи и за здравния център в Банкя.
На сесията си днес столичните общинари приеха и две държавни училища да бъдат прехвърлени безвъзмездно към общината със всичките прилежащи към тях имоти. Това са Професионалната гимназия по селско стопанство "Бузема" и гимназията по хранително-вкусови технологии "Проф. д-р Георги Павлов" в район "Илинден".
Заместник-кметът по образованието Тодор Чобанов обясни, че второто учебно заведение ще запази профила си, докато селскостопанската гимназия "Бузема" постепенно ще бъде преструктурирана и профилирана към по-актуални специалности.
Повече информация може да научите от репортажа на Красимир Мартинов.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..