По-големи срокове на разрешителните за таксиметров превоз в София и по-високи цени за издаването им, две държавни училища преминават към общината, а няколко поликлиники и лечебни заведения получават пари за ремонти. Така изглежда обобщената картина от днешните решения на Столична общински съвет.
Заради изменение в Закона за автомобилните превози и въведения нов минимален срок на разрешителните от три години, общинският съвет гласува предложението на заместник-кмета по транспорта Любомир Христов да бъде актуализирана наредбата за таксиметров превоз. Така вече таксиметровите компании ще получават разрешителни за срок от три години, като се увеличава и таксата за това. За да получат разрешение, съответно - холограмен стикер и два броя светлоотразителни идентификационни номера за всяко такси компаниите ще плащат по 150 лева.
Инвестиции в размер на над 1 милион лева за общински лечебни заведения одобри също общинският съвет днес.
Средствата за лечебните заведения идват от Специализирания общински приватизационен фонд, а най-сериозни ремонти дейности ще текат в сградата на булевард "Евлоги и Христо Георгиеви" 108, в която се помещават 7 ДКЦ и диабетния център "Св.Лука". Там от спешна подмяна се нуждае покривът на сградата. Същото важи и за здравния център в Банкя.
На сесията си днес столичните общинари приеха и две държавни училища да бъдат прехвърлени безвъзмездно към общината със всичките прилежащи към тях имоти. Това са Професионалната гимназия по селско стопанство "Бузема" и гимназията по хранително-вкусови технологии "Проф. д-р Георги Павлов" в район "Илинден".
Заместник-кметът по образованието Тодор Чобанов обясни, че второто учебно заведение ще запази профила си, докато селскостопанската гимназия "Бузема" постепенно ще бъде преструктурирана и профилирана към по-актуални специалности.
Повече информация може да научите от репортажа на Красимир Мартинов.
Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..
GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..
Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Етнографският институт при БАН от години се занимава с българските общности извън граница , включително по-старите български диаспори, както и по-новите. Много изследвания вече са посветени на българите в Молдова и Украйна. “Българите в Бесарабия пазят много старинни елементи на културата, включително в календарната обредност, защото тя се е..