Тракийският град Кабиле е съществувал в Античността и е бил разположен в близост до днешен Ямбол. Това е и една от туристически атракции в региона, разказва Мирослав Козарев, археолог в Регионалния исторически музей в Ямбол.
Самият Мирослав Козарев е част от римските легионери по време на възстановките, за които можете да заявите желание за участие в Регионалния исторически музей на Ямбол. Координатите ще откриете в интернет страницата на музея, която също си заслужава да посетите. Античният град Кабиле, за който ви разказваме днес, възниква към края на ІІ хил.преди н.е. край голям култов център на възвишението Зайчи връх. През античността градът е бил важен икономически и културен център в Югоизточна Тракия и Долна Тунджа. Според историческите сведения Кабиле е превзет от Филип Македонски през 341 година преди н.е., а по-късно за известно време в него е пребивавал и синът му Александър ІІІ Велики Македонски. През първата половина на ІІІ век преди н.е. Кабиле е бил резиденция на тракийските царе Спарток и Скосток. Той е и единственият град във вътрешна Тракия, който разполагал със собствена монетарница. След като е превзет от римляните, в началото на ІІ век от новата ера Кабиле се превръща в един от най-важните римски военни лагери в провинция Тракия. Градът престава да съществува, след като аварите го разрушават в края на VІ век.
За разлика от други антични градове, върху Кабиле не е застроено съвременно селище и това го превръща в лесен за експониране и разкопки обект. Находките, открити при проучвания в района, са експонирани в археологическия музей към резервата. Разкопките на открито, които също могат да бъдат разгледани, включват останки от базилики и църкви, от крепостни стени и обществени сгради. Интерес за онези, които са запалени по културния туризъм, представлява и самото възвишение "Зайчи връх".
Една от най-впечатляващите постройки в античния град Кабиле е банята, известна като Големите терми. Заема площ от около 1100 кв.м. и е изградена от ломени камъни и тухли, споени с хоросан. Строителството на банята се извършва през 3 век от новата ера. Големите терми се състоят от множество помещения с различни размери и функции - топли и студени басейни, съблекални и предверия. Отоплението е осъществявано чрез топъл въздух, цилкулиращ под подовете на помещенията. Въздухът е загряван от огнища, разположени непосредствено до външните стени на банята. Снабдяването с вода и отвеждането й е ставало с помощта на умело изградена ВиК-система.
Чуйте повече за древния град Кабиле от репортажа на Красимир Мартинов.
Тази вечер разсъжденията на седмичните коментатори във "Форум" се разпростряха върху следните сектори и теми: Българската армия . Възнагражденията се вдигат с 30%. Най-ниската заплата в сектора става 2300 лева, а най-високата - до 6700. Каква беше казармата едно време и на какво учеше? Ще привлекат ли кадри новите заплати и това, че..
Започнаха засилени проверки за спазване правилата на пожарна безопасност на хотели, къщи за гости и други туристически обекти на територията на цялата страна. С това са ангажирани екипи служители от Министерството на туризма от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) в МВР. Целта е, ако се налага, да се..
Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България . Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така: Много стабилност и приемственост,..
Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..
Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..
“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..
Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..