Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият спортен хит Ти-Тап

В рубриката ни "Какво ново" в "Ритъмът на столицата" в студиото разговаряме с Гергана Радович, която е специалист по човешки фактор към Европейската асоциация за авиационна психология и повече от десет години се занимава с преподаване и опознаване на човешката природа в когнитивен и физически аспект, като търси нови начини за подпомагане на хората по пътя им към по-добро физическо и психическо състояние. Заедно с нея надничаме в тайните на методиката за мускулна стимулация Ти-Тап.

Ти-Тап е цялостна обучителна система, която развива тялото и духа. С Ти-Тап всеки друг спорт ще бъде по-ефективен. Ти-Тап не изисква допълнително оборудване или много място. Всичко, което е необходимо са чифт маратонки, около един квадратен метър пространство и желание.

"Ти-Тап работи за всички, но само и единствено, ако човек го практикува. Всяко упражнение включва между 5 и 7 мускула, заедно с линейно подравняване на тялото и лимфатична функция, докато другите видове гимнастики включват между 1 и 3 мускула. В резултат на това, редовното практикуване на Ти-Тап създава издължени и плътни мускули и премахва ненужните мазнини. За разлика от другите упражнения, която въздействат върху средната част на мускула, Ти-Тап използва мускула в местата на захващането му към двете стави. Така бързо се изгражда мускулна плътност, а оттук и здраво и стегнато тяло, защото по-голямата мускулна маса изгаря повече мазнини" разказва Гергана Радович.

Обичайно, през първите две-три седмици се натрупват около 2-3 килограма нови мускули, затова много често трениращите забелязват покачване в теглото си в началото. Всичко това без допълнителни тежести и само с 8 повторения на всяко движение. Но за да се постигнат тези резултати, упражненията трябва да се изпълняват съзнателно, да се следи за спазването на линейното подравняване на тялото и за комуникацията между мозъка и мускулите. Поради тази причина Ти-Тап не се изпълнява на музикален фон, а на място, в което можеш да чуеш мислите си или напътствията на инструктора. 

В събота и неделя безплатно в рамките на Фестивала на здравето в Южния парк, ще има и лекции по Ти-Тап

Чуйте подробности от разговора на Мариана Гомилева с Гергана Радович.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Виена Шьонбрун Оркестра

Най-фееричният виенски оркестър носи коледна атмосфера в София

Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..

публикувано на 15.12.24 в 11:48
Сотир Немов и Ангел Джоргов

Самоков: най-важното е общността

Ангел Джоргов,  Кмет  на Самоков   за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е много красив семеен курорт. За Боровец продължаваме с безплатни карти за записаните деца в ски и..

публикувано на 15.12.24 в 11:35
Радослав Христов, Веселин Бързанов и Цветелина Николова

Който инвестира в образованието, инвестира в града

Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови младите хора да изследват потенциала си и да се развиват чрез иновации, въображение и творческа мисъл, да..

публикувано на 15.12.24 в 10:30
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част 1 - Lactobacillus Bulgaricus

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров.  За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..

публикувано на 14.12.24 в 16:00

Софийски разкази - улица Раковски

С урбаниста Здравко Петров говорим за  улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните.  На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..

публикувано на 14.12.24 в 15:00
Над пет коня в Берлин, 1912

Адресите на любовта - Лазар Добрич

Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк.  Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..

публикувано на 14.12.24 в 14:00

Защо трябва да има Коледа

Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..

публикувано на 14.12.24 в 11:18