Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Албиносите по света - жертва на жестоки атаки

Снимка: rt.com
На 13 юни светът отбелязва Международния ден за повишаване на осведомеността за албинизма. Това е състояние, което се наследява генетично. В Европа и Северна Америка то засяга един на 20 000 души, а в страните южно от Сахара - между един на 5000 и 15 000 души.

На пръв поглед споменаването на явлението албинизъм звучи само като любопитна информация. Но това състояние, при което хората са лишени от  пигментация, поставя сериозни здравни, както и проблеми, свързани с човешките права, и то предимно в Африка, където албинизмът е по-разпространен.

******

Албинизмът сред хората се среща най-често сред афро-карибските общности. Той се предизвиква от нарушение в образуването на пигмента меланин в кожата - естественият филтър срещу вредното въздействие на слънчевата светлина. Липсата на меланин прави очите и кожата изключително чувствителни към слънцето и албиносите са изложени на голям риск да развият рак на кожата. Зрението също се засяга.

Честотата на това състояние варира между различните географски райони и човешки популации, като има различни видове албинизъм според начина на унаследяване, клиничните признаци и биохимичните нарушения. Приема се, че средната му честота в световен мащаб е 1:17 000 души. Една от страните с най-висока честота на албинизъм е Танзания, където се смята, че с това състояние живеят около 150 000 души.

*****

Албинизмът се оказва не само здравен, но и проблем на спазването на човешките права, тъй като на някои места са разпространени много погрешни и зловещи схващания, засягащи хората, страдащи от този синдром. Затова на 13 юни миналата година за първи път беше отбелязан обявеният от ООН Международен ден за повишаване на осведомеността относно албинизма, а Съветът на световната организация по правата на човека създаде мандат за независим експерт на ООН по правата на страдащите от албинизъм.

Преди дни правозащитната организация "Амнести интернешънъл" оповести свой доклад, в който алармира, че албиносите в африканската държава Малави, в това число и малките деца, са жертва на безпрецедентна вълна от брутални атаки. Организацията заявява, че тази вълна от насилие се подхранва от ритуални практики и от пасивността на властите в страната, като от 2014 г. насам броят на убийствата и отвличанията на албиноси в Малави се е увеличил силно. Най-малко 18 души са били убити, а 5 - отвлечени, сред които и дете на 2 години, което все още не е открито. Според данните на  "Амнести интернешънъл" април 2016-та е бил най-кървавият месец с четири убийства на албиноси в Малави. Смята се, че в страната те са между 7000 и 10 000.

Република Малави е държава в Югоизточна Африка, без излаз на море, но едноименното езеро заема около една пета от територията и по продължение на почти цялата източна граница. Това е една от най-бедните страни в света и икономиката ѝ разчита главно на чуждестранни помощи.

В началото на юни правосъдието в Малави забрани на лечителите и магьосниците в страната да практикуват заниманията си. Тази мярка беше взета точно с цел защита на албиносите, тъй като костите на убитите албиноси са продавани на лечители в Малави и в съседния Мозамбик, които ги използват за приготвянето на "чудодейни" отвари, за които се твърди, че носели богатство и късмет.

В доклада си "Амнести интернешънъл" обвинява властите на Малави, че оставят албиносите на произвола на престъпните банди. Полицията страда от недостиг на средства, за да реагира навреме на атаките, както и да осигури по-видимо полицейско присъствие в най-рисковите зони, отбелязва правозащитната организация.

Информацията може да чуете и в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Ваня Митова

Д-р Ваня Митова: Освен редовни прегледи при специалист, жените трябва и да самопреглеждат гърдите си

Октомври е Международният месец за борба с рака на гърдата. Целта е да се повиши осведомеността и да се насърчи ранната диагностика и превенция на заболяването. Ракът на гърдата е на първо място по заболеваемост от онкологични болести при жените. Ранното му откриване определя и излекуването му. Пред Радио София д-р Ваня Митова - началник..

публикувано на 08.10.24 в 17:08

Здравните власти с дискусия за предстоящия грипен сезон

Българското сдружение по иновативна медицина организира дискусия утре - 9 октомври на тема - "Нека намалим риска, да се ваксинираме!".  Сред останалите теми са : Кога и какво да очакваме от предстоящия грипен сезон 2024-2025 г.? Какви са препоръките на СЗО за превенцията от остри респираторни и грипни заболявания? Ползите за общественото и..

публикувано на 08.10.24 в 15:52
Проф.д-р Красимир Андонов

Започна записването за Националния конкурс по фотография "Анастас Стоянов"

Националният конкурс за фотографско изкуство "Анастас Стоянов" - Самоков търси своите кандидати сред професионалисти и любители от цялата страна. Конкурсът е учреден през 2017 година, когато с решение на Общинския съвет, Община Самоков приема статута и учредява Национална награда за фотографско изкуство. Целта е, от една страна, да се отдаде..

публикувано на 08.10.24 в 15:09
Проф. Аксиния Джурова

Скулпторът Георги Маринов с нова изложба, посветена на темата за Вавилонската кула

Тази вечер, в галерия "Стубел", ще бъде открита изложбата на известния скулптор Георги Маринов , наречена „Вавилонската кула“ . Куратор на експозицията е изкуствоведът проф. Аксиния Джурова . Чрез серията пластики, които ще бъдат показани, Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които преминава, разработвайки..

публикувано на 08.10.24 в 14:32

Преживели сме втория най-топъл септември

Миналият месец е бил вторият най-топъл септември, регистриран някога в световен мащаб, в една изключителна година, която „почти сигурно“ ще се превърне в най-горещата в историята, съобщават от Службата на Европейския съюз за наблюдение на климата "Коперник". Средната глобална температура през миналия месец е била втора по големина след септември 2023 г...

публикувано на 08.10.24 в 13:50
Психологът Димитър Драганов

"Красивото чудовище" - книга за многообразните проявления на нарцисизма

Психологът Димитър Драганов разглежда темата за нарцисизма в новата си книга „Красивото чудовище“ . Това е втората му прозаична книга, в която разкрива хоризонтите на темата за многообразните проявления на нарцисизма и нарцистичното личностно разстройство. "Красивото чудовище“ е един красив оксиморон . Тук става въпрос за един психологически..

публикувано на 08.10.24 в 13:06
Woomb - в началото дуо, а днес група, която печели международно внимание

Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award

Казват, че добрите новини идват бързо. За българската музика такава новина е свързана с една българска група, която екстремно набира популярност на музикалната сцена у нас. Става дума за Woomb,  познати и от конкурса за нова българска музика на БНР – “Златна пролет", където спечелиха тазгодишната награда в категорията "Евросоник" ...

публикувано на 08.10.24 в 11:51