Зимата ни прави агресивни, обяснява МОНИТОР. Заради късата светла част на деня хормонът мелатонин, който се образува от слънцето, не е в достатъчни количества. Липсата му влияе на надбъбречните жлези и провокира раздразнителност и избухливост. До този извод са стигнали учени от университета в Индиана. Затова те препоръчват да не пропускаме възможността да излезем на слънце, колкото и студено да е навън, като оставим лицето си колко се моге по-открито, за да си вземе дозата витамин D, а оттам и организмът да се самозареди с необходимото му количество мелатонин. Освен върху настроението, нивата на този хормон имат отношение и към телесното тегло. При недостиг се проявяват сезонни депресии, които повишават апетита към въглехидратни храни.
Вируси и простуди се надвиват и без хапчета, продължава по темата СТАНДАРТ. Грип, вирусни инфекции и чести депресии са обичайните "подаръци", които ни носи зимата. Въпреки това, ако знаем как да се предпазим, можем да се насладим на зимното очарование и предстоящите празници. Първата бариера на пътя на вирусите и бактериите са лигавиците на носа и устната кухина, затова е важно те да бъдат достатъчно влажни. Трябва да се приемат достатъчно течности и да не се допуска обезводняване, като в плюс може да бъде, ако няколко пъти на ден се прави гаргара с разтвор на морска сол или чай от лайка.
Друг важен фактор е храненето, което е част от антидепресивната и антивирусната програма. Консумацията на храна, съдържаща аминокиселината триптофан (банани, шоколад, сирене), ненаситени мастни киселини (морска риба, зехтин, ленено и орехово масло), витамини Д и Е (растителни масла, пълнозърнести продукти, мляко, яйца, месо) и цинк, е подходяща, тъй като повишава нивото на серотонин, както и настроението.
Зимата е сезонът, когато повечето от нас работят по-усилено, ангажиментите се увеличават и времето никога не стига, но не трябва да се подценява пълноценната почивката и съня. Препоръчва се по 8 часа сън вечер, а през деня, поне по 2-3 почивки от работа.
Магнитни бури бушуват до края на седмицата, предупреждава ТРУД. Явленията ще бъдат умерени до слаби. Те се дължат на голяма коронарна дупка на Слънцето, която бе забелязана от НАСА. Според учените от агенцията слънчевият вятър от нея ще достигне Земята до края на седмицата. „Геомагнитната обстановка на средни ширини ще бъде активна от 8 до 11 декември под влияние на обширна област от слънчеви коронарни дупки в геоефективна позиция. сочи прогнозата за следващите дни на Центъра за слънчев и слънчево-земен мониторинг в Стара Загора.
В такива дни много хора също усещат смущенията. Най-уязвими са тези със сърдечно-съдови заболявания, свързани с аритмия, с високо кръвно налягане, страдащите от исхемична болест на сърцето и сърдечни пороци, напомнят лекарите. Те са категорични, че при магнитни бури хората с по-чувствителен организъм също трябва да внимават. Те могат да усетят психическо напрежение, раздразнителност, безсъние и дори тревога. Най-масовото оплакване обаче е главоболието.
29 хил. напуснали страната, 25 хил. се заселили – миграцията почти занулена, пише 24 ЧАСА. Отрицателният баланс в нетната миграция на България през 2015 г. почти е изчезнал, а съотношението е само минус 0,1 промила. Това пише в правителствен отчет за изпълнението на демографската стратегия на България през миналата година. Докладът бе публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане тази седмица. През 2015 г. България са напуснали 29 470 души. Това е най-високото ниво на емиграция от 2012 г. Насам. Българите са се заселвали главно в ЕС. Най-предпочитани дестинации са Германия (23%), Обединеното кралство (14,3%) и Испания (11,5%). 25 223 души пък са дошли да живеят в България от други държави. 10 722 са завърналите се от други държави българи Чуждите имигранти са 14 501 души. 13 066 от тях са от държави извън Европейския съюз. Близо 55% от имигрантите през 2015 г. идват от Турция, Сирия и Русия. Най-висок е делът на дошлите да живеят в България от Турция, почти една четвърт от всички имигранти. На второ място с 15,9 на сто са сирийците, а на трето с 14% са граждани на Руската федерация.
Голяма българска изложба в Лувъра ще обсъдят министърът на културата в оставка Вежди Рашидов и президент-директорът на прочутия музей Жан-Люк Мартинез. Двамата ще се срещнат в рамките на краткото посещение на Рашидов във Франция, разкрива ТРУД. Проявите се организират в рамките на новото 5-годишно Споразумение за сътрудничество между Министерство на културата и музей „Лувър“. То бе подписано в Париж на 31 март тази година и така България стана единствената страна с подобен договор. Сред основните причини за него бе изложбата “Епопея на тракийските царе” в Лувъра, която бе обявена за най-добрата изложба на 2015 година в Европа.
Наш плувец се класира 15-и в света с рекорд, научаваме от СЕГА. Антъни Иванов се класира 15-и от 50 участници на 200 м бътерфлай в първия ден на световното първенство по плуване в малък (25-метров) басейн в Уиндзор (Канада). При това едва 17-годишният великотърновец подобри и националния рекорд за мъже с време 1:54.80 мин. в сериите. Иванов преди месец плува дистанцията за 1:53.84 на турнир в Скопие, но той не бе в календара на европейската централа и затова българската федерация по плувни спортове не го зачете.
Със старта си в Уиндзор Антъни подобри и друг рекорд - той вече е най-младият български плувец, участвал на световно първенство. Преди него такъв беше Георги Михалев, който на 18 г. се състезава на световното първенство в 50-метров басейн в Мадрид през 1986 г.
Скиор №1 на България Петър Попангелов ще открие с демоспускане зимния сезон в Боровец на 17 декември, съобщава СТАНДАРТ. На този ден домакините пускат промо лифт карти от 5 лв, а нощното каране ще е безплатно. От днес в ски зоната ще работят 65% от пистите, а до 16-и картите ще са с 20% отстъпка, разкри изпълнителния директор на "Бороспорт" Георги Кочов. В деня на откриването на 17 декември ще има и шоупрограма от 11,30 ч с много забавления за деца и възрастни, концерт на Поли Генова и томбола между закупилите си дневна лифт карта. 120 от тях ще спечелят сезонна карта. Новост е и зоната за деца и шейни в ниската част на писта "Червено знаме".
Виж повечеВ София заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания е сред най-ниските в страната - 82-ма на 10 хиляди души население са болни, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести за седмицата от 13 до 19 януари. От Районната здравна инспекция потвърдиха за БНР, че не са достигнати предепидемични стойности.
Двама младежи са арестувани от полицията в София, за притежание на наркотици. Те са на 21 и 17 години. В дома на първия задържан са открити таблетки, както и буркан с наркотични растения. По време на акцията е извършена и проверка на 17-годишно момче. При обиск в дома му са открити шоколадови блокчета с наркотици, както и буркан с..
Столичната община и Фондация "София – световна столица на спорта" отправят покана за 10-ото издание на "Витоша зимен фест" . Празникът ще се състои на 25 януари, събота , на хижа "Алеко" и там ще бъде отбелязан Световният ден на снега . Програмата под мотото "Открий, забавлявай се, изживей" предвижда спускане с шейни, паралелен..
Майка на дете, което се лекува в онкохематологията на Университетската болница "Царица Йоанна – ИСУЛ" е отправила анонимно писмо до фондация "Даная", в което изразява възмущението си от условията за лечение в болницата. От своя страна, от фондация "Даная" са сезирали по сигнала ИА "Медицински надзор" и Министерството на здравеопазването и..
Софийският градски съд пусна задържания в понеделник началник на отдел "Миграция" към Столичната дирекция на вътрешните работи Йотко Андреев срещу парична гаранция от 20 000 лева. Задържан е служител на МВР, неофициално - от отдел "Миграция" към СДВР Останалите трима, задържани заедно с него, бяха пуснати под гаранция от 10 000 лева. Двама от..
Видеокамери помогнаха да се установи кой е разлял бетон по тъмно на улица в софийското с. Бистрица, съобщиха от Столичния инспекторат. Замърсеният участък от пътя е на завоя на ул. "Буйновско ждрело" и ул. "Никола Крушкин-Чолака". След като това е забелязано, сигнал до районния инспекторат в "Панчарево" е бил подаден на 20 януари т.г...
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес беше дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак Скитник -..