От гражданска интернет инициатива „Спаси София“ разпространиха в социалните мрежи сигнал за хидрантен кран, който се намира между масите и столовете на заведение на булевард „Витоша“. Ето какво гласи съобщението:
„Наглостта на заведенията по пешеходния бул. Витоша минава всякакви граници. Явно не им стига, че Общината и бившия гл. арх. Петър Диков им разрешиха да окупират с тенти и тежки конструкции единствената пешеходна зона на София, а тръгнаха да ограждат и хидрантните мрежи, които са поставени, за да спасяват човешки животи.
Призоваваме Столичен инспекторат незабавно да извърши проверка на място, за да може да бъде гарантирана безопасността на хората и обектите по бул. Витоша. Заставаме и зад намеренията на гл. арх. Здравко Здравков за преразглеждане на нормативите и тротоарното право на самозабравилите се собственици на заведения. Напълно сме съгласни с неговото послание, че София трябва да стане модерен европейски град, а не последното пристанище на Ориента.
Безобразията на бул. „Витоша“ продължиха твърде дълго и станаха твърде много, за да продължим да ги толерираме. Крайно време е да бъдат взети крути мерки за преосмисляне на градските пространства, които не са за заведенията, а за хората. Недопустимо е Столичната община да не може да се справи с този проблем вече толкова години. Йорданка Фандъкова, ако сегашният директор на Столичен Инспекторат, г-жа Веска Георгиева не може да се справи, е време да си ходи и да бъде назначен заинтересован, компетентен и проактивен човек.“.
Това се казва в съобщението на „Спаси София“. От Столичния инспекторат публикуваха и отговор, в който заявяват, че това не е от техните компетенции.
Повече обаче по този случай - чуйте от интервюто на Ивайло Николов с директора на инспектората инженер Веска Георгиева.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..