Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Хени Лорер: Трябва да подкрепим номинацията на БПЦ за Нобелова награда

Не таете в сърцето омраза!, апелира гостът на Радио София, свидетел на събитията отпреди 1944 година, в навечерието на Международния възпоменателен ден за Холокоста - 27 януари

Снимка: Радио София

Не стига само благодарност. Трябва да направим всичко необходимо да подкрепим номинацията на Българската православна църква за Нобелова награда за мир, заяви пред Радио София проф. Хени Лорер по повод номинацията на Православната ни църква за наградата за спасяването на 48 000 български евреи от лагерите на смъртта през Втората световна война.

Двамата митрополити Стефан и Кирил и свещениците от Българската православна църква са със свята памет. Двамата са произнасяли молитви, за да не се случи у нас това, което е ставало в нацистка Германия и окупираните от нея страни, създавали са условия да се съпротивляват срещу това. За мен те са светци, защото са извършили светли деяния. За да съм тук, значи не съм в Освиенцим, бих била пепел и дим, каза проф. Лорер, свидетел на събитията от преди 1944 година и гост в студиото на "Ритъмът на столицата" в навечерието на Международния възпоменателен ден за Холокоста - 27 януари.

Eкзарх Стефан и пловдивският митрополит Кирил, по-късно български патриарх, изиграват водеща роля за спасяването на еврейската общност в България.

Проф. Лорер определя случилото се като силни преживявания, в резултат на които е съзряла, защото силните преживявания, по думите ѝ, формират до голяма степен и гледната точка на човека към живота, хората и събитията.

От друга страна има една закалка, която трябва да бъде сигурен белег, че човек може да преживее, независимо от всички трудности, каза проф. Хени Лорер.

Разказа за приемането на Закон за защита на нацията в периода 1940 -1944 година, с който по думите ѝ, евреите са били с ограничени граждански и политически права. По това време 12-годишната ученичка Хени живее със семейството си в Казанлък - родния ѝ град.

По силата на новия закон трябвало да носи отличителен знак - жълта звезда на ревера си. Била приета без никакви предразсъдъци от половината от съученичките си, но друга част от децата проявявали високомерие. Учителката ѝ по биология обаче заявила категорично, че децата с този знак не се отличават по никакъв начин от останалите.

Това беше първият за мен урок, че има търпимост, толерантност, че има хора, които не могат да бъдат подсилени в омразата си от факта, че ние вече сме други, казва проф. Лорер.

Следващ удар за нея и семейството ѝ обаче е съобщението, че евреи от София са били разселени и тогава приемат свои близки в дома им в Казанлък. Не след дълго обаче всички са предупредени, че до 24 часа трябва да напуснат града. Тогава са изселени, с товарен влак... в неизвестна посока.

Какво се е случило след това и още от спомените на проф. Хени Лорер и заветите, които оставя за следващите поколения - чуйте!







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е на шесто място в света по прекарано време в ТикТок

Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..

публикувано на 26.12.24 в 16:46

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ събра 2.89 млн. лв.

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..

публикувано на 26.12.24 в 12:01