В дните, през които са настъпили пробивите, е установено спадане на налягането във всички възможни точки и това е индикирало колапс на системата и изтичането на огромно количество вода. Ако нормалното изтичане при пробиви е 150 тона на час, в тези дни са регистрирани 700 до 1000 тона вода, която е изтичала на час. Най-големият теч е бил този на магистрален топлопровод на бул. "Цариградско шосе" до мола. Очаква се днес да бъде извършено напълване на системата и затоплянето да започне през утрешния ден.
Като принципал на "Топлофикация София", Столичният общински съвет изслуша директора на дружеството Георги Беловски за причините за аварията и действията по отстраняването й. По отношение на компенсаторните мерки е важно да се знае,че работна група в дружеството ще направи тълкувание и препоръка за начина, по който трябва да се процедира. Докладът ще бъде предоставен на Столичния общински съвет и администрацията за одобрение. Гаранцията е, че клиентите няма да плащат за времето,в което не са ползвали услугите на "Топлофикация".
"Топлофикация" предвижда компенсаторни мерки за своите абонати, но ще разчита на системата си, с която ще засече периодът без парно. Това ще става сграда по сграда, обясни инж. Боян Паунов от дружеството. Обезщетение ще има, само ако абонатите са били без топлоподаване повече от 48 часа. Представители на БСП - Лява България в общинския съвет поискаха обяснения за компенсациите и плановите ремонти и финансовия ресурс за "Топлофикация София".
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..