Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сближаването на регионите и бъдещето на кохезионните фондове обсъждат в Брюксел

2
Официално откриване на Седмицата на регионите и градовете
Снимка: Лили Големинова

Днес в Брюксел започна (за 15-и път) Европейската седмица на градовете и регионите, организирана от Европейския комитет на регионите и Европейската комисия (в лицето на Генералната дирекция за регионална политика). Събитието е наистина мащабно и офицално бе открито в Европейския парламент, където редом с Корина Крецу (еврокомисарят, който отговаря за регионалната политика) и Карл-Хайнц Ламберц (председател на Европейския комитет на регионите) бе и българският евродепутат Искра Михайлова, която е председател на Комисията по регионална политика в ЕП. При откриването акцент беше обявяването на така наречения #CohesionAlliance - Алианс за сближаване, като именно "сближаването" продължава да бъде ключовата дума в регионалната политика. 

На специален брифинг днес бе представен 7-ят доклад за кохезионната политика в икономическо, социално и териториално отношение (такива доклади излизат на всеки три години), от който става ясно, че драстичните разлики в качеството на живота между най-развитите и най-бедните региони в Европа започват да намаляват, но че има региони, които още не могат да се възстановят от финансовата криза, която (оказва се) особено силно е засегнала регионите, които са "по средата", или "в преход". Утре ще бъдат обсъждани конкретните цифри за всяка държава-членка, но вече е ясно, че публичните инвестиции още не са достигнали предкризисното си ниво. Този доклад ще бъде в основата на дебатите относно бъдещето на кохезионната политика след 2020. По тази тема (макар и предпазливо) говориха и Корина Крецу, и Карл-Хайнц Ламберц.

СнимкаВ момента България е сред държавите, които получават кохезионни средства, заедно с Хърватия, Кипър, Чехия, Гърция, трите балтийски републики, Унгария, Малта, Полша, Румъния, Португалия, Словакия и Словения - тоест държавите, които имат да изминат дълъг път на развитие, за да се изравнят с останалите. През новия период най-вероятно кохезионните фондове ще бъдат достъпни за всички държави-членки, но как и на какъв принцип има тепърва да се уточнява. Утре предстоят срещи с експертите за всяка конкретна държава, ще бъде представен нов доклад на Евростат, официално ще бъде открита 125-тата сесия на Комитета на регионите, като се очаква и сериозен дебат по отношение на случващото се в Каталуния, тъй като ситуацията е точно на ниво региони.

Първото си интервю днес председателят на Комитета на регионите Карл-Хайнц Ламберц (който пое наскоро поста от финландеца Марку Маркула) беше за Радио София (ще го чуете в петък в сутрешното "Радиокафе"), като любопитен факт е, че в коридора пред неговия кабинет висят картини на българския художник Красимир Савов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Валежите навсякъде ще спрат утре

Днес ще бъде предимно облачно и след обяд отново ще има валежи от сняг, по-значителни в планинските райони, Предбалкана и Лудогорието. Ще духа умерен до силен вятър от север-североизток и с него ще нахлува студен въздух. Максималните температури ще са между 0° и 5°, в София - около 2° . По Черноморието ще е облачно и ветровито. Ще духа..

публикувано на 27.12.24 в 07:15

България е на шесто място в света по прекарано време в ТикТок

Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..

публикувано на 26.12.24 в 16:46

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26