Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един от директорите на EBU пред Радио София

Гийом Клоса: Не само общите ни корени, а ценностите и свободите, които споделяме, ни правят европейци

Гийом Клоса
Снимка: Личен архив

Гийом Клоса е директор "Комуникации" на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), като отговаря и за цифровите стратегии, медийните проучвания и стратегическите събития. Основател и президент на EuropaNova (група за европейски стратегии), бил е съветник на френския министър на външните работи Jean-Pierre Jouyet по време на френското председателство на Съвета на ЕС, а през 2009 става съветник на специална група за бъдещето на Европа към Съвета на Европа, създадена от бившия министър-председател на Испания Фелипе Гонзалес. Бил е на редица отговорни постове в сферата на индустрията и медиите, през 2011-а оглавява отдела за иновации към френското министерство на икономиката и финансите.

Възпитаник е на дeпaртамента по мениджмънт на HEC Paris, след което специализира в Лондон (престижното London School of Economics). Бил е водещ на политически предавания по една от френските телевизии. Автор е на две книги - "Европа, последен шанс?" (Europe, la derniere chance заедно с Жан-Франсоа Жаме, която излиза през 2011-а и (съвсем наскоро) на книга за "еразъм поколението".

Гийом Клоса беше в София за 14-ата правна асамблея на Европейския съюз за радио и телевизия, като това се оказа първото му посещение в България. Но искам да се върна пак, защото София ми прилича на много други европейски столици и тук се чувствам много удобно - каза той в началото на разговора ни.
Гийом Клоса е от онези хора, които не спират нито за миг и винаги имат време (въпреки натоварения си график) за още ангажименти. 

Изключително ангажиран с европейската идея и ролята на гражданите, той разказа интересни факти от времето на френското председателство.

Бях специален съветник на министъра, който отговаряше за френското председателство преди 10 години, и да, наистина, председателството е ключов момент за всяка държава, защото биват защитавани интересите на европейските граждани, а това е източник на чувство на обща гордост за председателстващата държава. Но това е също и една възможност и за политическите лидери, и за гражданите да осмислят и разберат какво всъщност означава Европа и какво можем да направим, за да подсилим Европа в днешния свят, който далеч не е много европейски. В медиите в това отношение виждаме една глобална конкуренция, виждаме възхода на платформи като Нетфликс и Амазон, а дори и Фейсбук, който все повече се превръща в медия, така че нашата реалност се променя.
Така че едно председателство показва, че Европа е наша "обща стока", тя е собственост на европейските граждани - в това число, разбира се, и на българските граждани. Така че ситуацията не е "Брюксел и ние". Ние сме тези, които изграждаме Европа, всеки от нас и именно в тази посока много работихме по времето на френското председателство - аз специално отговарях точно за гражданските дебати и ние успяхме да включим милиони французи, за да го подтикнем към предложения за това, което можем да подобрим в Европа.

Гийом Клоса коментира важността на гражданските дебати и колко е наложително европейските визии и идея да бъдат обяснявани на хората. 

Именно участието на гражданите в процеса е голямото предизвикателство. И го казвам, напълно осъзнавайки факта, че и във Франция тогава нямаха много представа какво е това Европейски съюз. И се оказа, че имаме идеи и визия, които не кореспондират с реалните хора. Защото в Европа, както се оказа, няма гражданско образование в тази насока, което се оказа голям проблем, защото трябва база, за да обясниш на някого какво е Европа. Хората не са наясно с много от битките, които Европа е водила - срещу войната, тоталитаризма, фашизма... Всъщност ние сме създали Европа, за да бъдем свободни и сме се опитали да изградим институции, които да предпазват европейските граждани, включително и от прекалено силната държавност, да съхранява правата им - в това е смисълът на европейската конструкция, за която ние понякога мислим само като за пазар. Но Европа е друго - в нейната същност са вплетени демокрацията, образованието, културата, основни ценности като плурализма и свободата на словото - това е, което ни прави европейци, а не само общите ни корени, не само това, което имаме като минало, а най-вече ценностите и свободите, които споделяме и които са в ДНК-то на Европа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България е на шесто място в света по прекарано време в ТикТок

Страната ни е на шесто място е света по прекарано време в Тик Ток. С какво тази сравнително млада социална мрежа ангажира толкова голяма част от време ни, как работи нейния алгоритъм, какъв отпечатък постига върху обществото ни и как ще изглеждат бъдещите социални мрежи разказва в “Ритъмът на столицата” Етиен Янев, експерт по дигитален маркетинг с над 12..

публикувано на 26.12.24 в 16:46

Инициативата „Граждански бюджет за ученици“ учи децата да управляват проекти

Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..

публикувано на 26.12.24 в 16:22

Каква беше изминалата година за Столичния общински съвет

Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..

публикувано на 26.12.24 в 15:33

Стабилизира се възприятието за нормализиране на живота за българите

Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..

публикувано на 26.12.24 в 14:35

Столичани сигнализират за проблеми в пътна инфраструктура, паркиране, канализация, коритото на р. Перловска

Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..

публикувано на 26.12.24 в 13:21

Ученици от четири училища подготвиха коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ

Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..

публикувано на 26.12.24 в 12:26

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ събра 2.89 млн. лв.

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..

публикувано на 26.12.24 в 12:01