Няколко награди през тази година завоюва БНР, а една от най-големите в раздел "Електронни медии-радио" е за външно-политическото предаване "Събота 150".
Една награда е както повод за радост, така и увеличава отговорността, която човек трябва да има, отбеляза пред Радио София колегата Георги Марков от "Хоризонт".
Чуйте какво още сподели водещият на предаването Георги Марков пред нашия екип след церемонията по награждаването.
Вече 10 години едно предаване по БНТ събира във фокус любими български изпълнители, инструменталисти, оркестри, ансамбли, танцови формации и фолклористи. И това е „Иде нашенската музика“ с водещи Даниел Спасов и Милен Иванов, които са натрупали богат опит във фолклорните предавания, а също така са и познати и с интерпретацията на народни песни и църковни песнопения. С много и неуморен труд те успяха да превърнат предаването си в институция за безценния български фолклор - това е оценката на СБЖ. Ето защо, наградата в категорията "Електронни медии-телевизия" отиде именно за авторите на това предаване.
Чуйте какво споделиха двамата водещи по темата за будителството и признанията.
Голямата награда на името на Йосиф Хербст беше отредена за един от създателите на вестник „Поглед“ Кирил Янев, за цялостния му принос в българската журналистика. В журналистиката не си ли дал всичко, все едно нищо не си дал - е една от крилатите мисли на Кирил Янев.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..