В момента Петър Дундаков сякаш е навсякъде - освен с "Възвишение" и с "Мистерията...", името (и музиката му) са част от друг изключително успешен проект, а именно документалната лента "Пощальонът" (The Good Postman) на Тонислав Христов, която бе показана в Сънданс тази година, сега е номинирана за Европейската филмова награда в раздела за документални филми. А само преди броени дни творба на Петър Дундаков прозвуча в една изключително интересна програма на "Софийски солисти", харечена Strings Attached, която свърза България и Холандия, Париж, Амстердам и София в едно общо музикално европейско пространство. С Холандия Петър Дундаков е силно свързан, тъй като е завършил Ротердамската консерватория (след философията в Софийския университет); след това пък реализира много любопитен проект в Испания и още няколко из Европа. Има "Икар" за театрална музика и наградата "Димитър Вълчев" за музиката си към театралния спектакъл "Евгений Онегин".
Дълго представяне, но важно. Петър Дундаков беше гост в сутрешното ни "Радиокафе" - броени дни преди официалната премиера на "Възвишение" и часове преди за замине за Холадния, защото в четвъртък с "Мистерията на българските гласове" ще открият един голям фестивал в Утрехт (headliners са тоест), който се нарича Le Guess Who. Чуйте цялото интервю, заслужава си, защото Петър Дундаков говори така, както композира - далеч от клишетата, далеч от показността, с много вътрешни търсения и многопластови послания. Разказва за работата си над музиката към "Възвишение" (великолепна, наистина, мащабна, записана с голям симфоничен оркестър под палката на Пламен Джуров), за взаимодействието с режисьора Виктор Божинов, за това че е имал щастието да види завършения филм преди да започне да създава музиката, за силата на филма, в който всички компоненти са на едно ниво, което го прави изключително хомогенен. За спецификата на филмовата музика, за нейното въздействие и за нея като продължител на класическите традиции в едно ново време. И много за това, което се случва в България. И за интереса към историята ни и към четенето (не само на романа на Милен Русков).
Имах щастието тази година да се занимавам с разни неща, свързани с идентичността ни, но по един не-патриотарски начин; да срещна традициите и историята с едно ново разбиране, с една нова интерпретация - това, според мен, е голямата задача на времето, в което живеем, каза Петър Дундаков в сутрешното "Радиокафе" на Радио София. И това наистина се случва, тази среща, без да има програма, някак естествено. Дълго време ние сякаш подсъзнателно сме имали проблем с това кои сме - не че не знаем кои сме, но дълго време сме били заблуждавани какви сме. Сега трябва да намерим нашия си път и да вървим по него без страх от Европа, Америка или Русия със сила и радост от това, което сме.
Пътят на Петър Дундаков продължава определено "със сила и радост". През декември ще излязат първите два сингъла от авторския му албум с "Мистерията на българските гласове" и Лиза Джерар (и още от членовете на "Dead Can Dance"). Самият албум излиза през 2018, тогава Петър се надява да осъществят и голямо световно турне, но за него е много важно тази музика да има живот не само в чужбина, но и у нас - а препълнените зали в София и Пловдив по-рано тази година за концертното му представяне са прекрасна заявка за това.
Инициатива „Граждански бюджет за ученици“ на фондация „Малките стъпки“ има за цел учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. Идеята идва през международна мрежа, която се ръководи от организацията People Power, която разработва тази..
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..
Ако искате да прекарате приятни минути с книга в ръка и от друга страна да предизвикате себе си, може да намерите съмишленици като се присъедините в инициативата за "Голямото СледКоледно четене". Идеята е на Читалище.то и се провежда за четвърта поредна година по примера на исландците. В островната държава по Коледа съществува традиция..