Клетките ще бъдат разширени с много дървета и естествени елементи. По време на проектирането сме се консултирали с водещи световни специалисти в зоопарковия дизайн, обясни Зарева. Ремонтът е част от т.нар. "Генерален план", който предвижда цялостно обновяване на парка в близките 10-15 години. Проектът предвижда да раздели животните на географски зони като Африка, Северна Америка, Южна Америка, Австралия, Евразия. Освен това ще бъдат докарани и нови видове, сред които жирафи, пингвини и други интересни и не толкова популярни животни.
Зоологическата градина е разположена на площ от 235 декара, обитавана е от 2000 животни от 250 вида от цял свят.
Посещението на зоопарка може да бъде едно мини околосветско посещение, тъй като те могат да видят животни от всички континенти, казва Катерина Зарева, която работи в зоологическата градина от 19 години.
Припомняме, че Столичният зоопарк изпраща 2017 година с нови клетки на дивите котки. Тигрите, ягуарите и леопардите вече разполагат с много по-голямо пространство за обитаване, 10 пъти по-голямо от досегашните им заграждения. Освен това посетителите вече могат да ги гледат съвсем от близо, не през решетки, а само на едно стъкло разстояние. Този вид съоръжения са „нос в нос“, тъй като човекът и хищникът могат да се гледат очи в очи през съвсем малко разстояние.
На някои от животните пък им предстои да заспят зимен сън
В Столичния зоопарк има 8 мечки от няколко вида - кафява евроазиатска мечка, мека гризли, америкинаски мечки и една хималайска мечка.
Нашите мечки още не са запали, но още от началото на месец януари ние променяме тяхната диета. В нея започват да присъстват повече мазнини, получават по-голямо количество храна, за да могат да натрупат мастна тъкан и по този начин да се подготвят, както те правят и в природата, обясни екологът.
Катерина Зарева призова посетителите за пореден път да не хранят животните в клетките, тъй като това е изключително вредно за тях.
Повече за Столичния зоопарк - чуйте в звуковия файл.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..