Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приматите в Столичния зоопарк ще имат нови клетки

Мечките се подготвят за зимен сън

2
Кафяв качулат капуцин
Снимка: http://zoosofia.eu
Приматите в столичния зоопарк ще бъдат настанени в по-широки и обновени клетки. Това каза за Радио София Катерина Зарева - завеждащ сектор Екологичен-научно образователен център към Зоологическата градина в столицата.

Клетките ще бъдат разширени с много дървета и естествени елементи. По време на проектирането сме се консултирали с водещи световни специалисти в зоопарковия дизайн, обясни Зарева. Ремонтът е част от т.нар. "Генерален план", който предвижда цялостно обновяване на парка в близките 10-15 години. Проектът предвижда да раздели животните на географски зони като Африка, Северна Америка, Южна Америка, Австралия, Евразия. Освен това ще бъдат докарани и нови видове, сред които жирафи, пингвини и други интересни и не толкова популярни животни.

Зоологическата градина е разположена на площ от 235 декара, обитавана е от 2000 животни от 250 вида от цял свят.

Посещението на зоопарка може да бъде едно мини околосветско посещение, тъй като те могат да видят животни от всички континенти, казва Катерина Зарева, която работи в зоологическата градина от 19 години.

Припомняме, че Столичният зоопарк изпраща 2017 година с нови клетки на дивите котки. Тигрите, ягуарите и леопардите вече разполагат с много по-голямо пространство за обитаване, 10 пъти по-голямо от досегашните им заграждения. Освен това посетителите вече могат да ги гледат съвсем от близо, не през решетки, а само на едно стъкло разстояние. Този вид съоръжения са „нос в нос“, тъй като човекът и хищникът могат да се гледат очи в очи през съвсем малко разстояние.

На някои от животните пък им предстои да заспят зимен сън

В Столичния зоопарк има 8 мечки от няколко вида - кафява евроазиатска мечка, мека гризли, америкинаски мечки и една хималайска мечка.

Нашите мечки още не са запали, но още от началото на месец януари ние променяме тяхната диета. В нея започват да присъстват повече мазнини, получават по-голямо количество храна, за да могат да натрупат мастна тъкан и по този начин да се подготвят, както те правят и в природата, обясни екологът.

Катерина Зарева призова посетителите за пореден път да не хранят животните в клетките, тъй като това е изключително вредно за тях.

Повече за Столичния зоопарк - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Innovation Explorer: от екстремния ни свят, Тръмп и Китай до Антарктида

Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..

публикувано на 14.02.25 в 19:58
Изображението е илюстративно.

"Форум", 14.02.25: По-важно от красотата е жената да се поддържа, но това не става с ботокс

В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..

публикувано на 14.02.25 в 18:05
Залата е разпродадена

Теодосий Спасов и Иван Шопов ще изпълнят импровизации и композиции от албума "InFusion"

Теодосий Спасов и Иван Шопов  ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion"  ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..

публикувано на 14.02.25 в 17:47

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Дигитални предприемачи и лектори от 20 страни идват на форум в София

Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..

публикувано на 14.02.25 в 16:14

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..

публикувано на 14.02.25 в 15:47