МОН ще смени над 150 училищни директори, съобщава СЕГА. Това стана ясно от думите на просветния министър Красимир Вълчев, който в сряда отговори на депутатски въпроси в парламентарната комисия по образование. Въпросните шефове са или временно изпълняващи длъжността, или отдавна са навършили пенсионна възраст. Конкурсите за нови директори ще се проведат от регионалните управления по образованието. През ноември Вълчев дал зелена светлина да започнат съответните процедури там, където се налага. В София временно изпълняващите длъжността училищни директори са между 20 и 30 души. От МОН са се чудили дали смяната им да стане изведнъж във всички места или поетапно. В крайна сметка указанията са били обявяването на конкурси да започне на етапи.
Високите заплати не са достатъчни за задържане на учителите, четем също в СЕГА. Уважението и статутът им на ценни професионалисти, а не на техници, поддържащи образователната машина, са далеч по-важни. Около това мнение се обединиха педагози, участвали в кръглата маса "Оценяване на качеството на работата на учителите" с организатор Фондация "Млада България" и представители на учители, директори на училища, представители на родителски организации. Въпреки отправената покана представителите на МОН не уважиха с появата си форума, чиято цел беше да идентифицира проблемите, с които се сблъсква българското училище, и да даде предложения за тяхното решаване.
Учителят иска да бъде ценен като високоспециализиран специалист. В същото време той е непрекъснато стресиран от засилващите се свръхконтрол и централизация в системата, което пък не дава свобода за творчество в преподавателския процес, подчерта Анелия Андреева, директор на 20-о ОУ "Тодор Минков" в София. Правилата, които му налага системата, пречат на неговата автономност, а старият начин на обучение - абстрактно-логическият, вече не работи. Не работят и тестовете за оценяване на новото поколение - днес децата възприемат света интуитивно, а не разпарчетосан на отделни учебни дисциплини.
Водата в София поскъпва с 9,4% о Нова година, извежда в заглавие ТРУД. Така за кубик столичани ще плащат по 2,36 лв. с ДДС при досегашните 2,16 лв. Новата цена се предлага от Комисията за енергийно и водно регулиране и днес регулаторът ще я обсъди на открито свое заседание. През април цената в София беше повишена с 18 на сто. Увеличение на ВиК услугите ще има в още 13 града от Нова година. Най-голямо е поскъпването в Ямбол – с близо 20 на сто, където кубик студена вода ще бъде 2,786 лв. с ДДС. Според КЕВР дори с увеличението, новите цени са доста под социално поносимата стойност за различните градове.
Спират социалните помощи при 3 отказа за работа, отбелязва МОНИТОР. Социалните помощи на безработните, които откажат предлаганата им от бюрото по труда работа, ще бъдат спирани. „Затягаме режима за хората, които отказват да работят. Ангажиментът на нашето правителство е всички хора да работят“, обясни зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Експертите все още умуват при колко отхвърлени предложения от бюрото по труда безработните ще останат без помощи. „Най-вероятно ще е при 3 отказа, за да не притискаме безработните да приемат предложение само за да не останат без помощи “, обяснили от ведомството.
20 хил. коли се движат със сбъркани документи, разкрива МОНИТОР. Близо 20 хил. автомобила у нас се движат със сбъркани при регистрацията документи. Най-често това са грешни данни за вида на използваното гориво. Ако автомобилът например е бензинов, в талона му е записан дизелов мотор. Грешките са основно технически, допуснати при въвеждането от служителите на „Пътна полиция” през годините. Много хора обаче дори и не разбират за това, докато не бъдат подложени на по-щателна проверка на пътя. У нас процедурата е ясно разписана – при установяване на нередности по регистрацията автомобилът се откарва в най-близкото районно управление, където се запечатва. След това се назначава експертиза, която може да отнеме дори няколко месеца и едва когато се докаже, че всичко е наред, собственикът може да вземе обратно автомобила.
Виж повечеПродължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..