МОН ще смени над 150 училищни директори, съобщава СЕГА. Това стана ясно от думите на просветния министър Красимир Вълчев, който в сряда отговори на депутатски въпроси в парламентарната комисия по образование. Въпросните шефове са или временно изпълняващи длъжността, или отдавна са навършили пенсионна възраст. Конкурсите за нови директори ще се проведат от регионалните управления по образованието. През ноември Вълчев дал зелена светлина да започнат съответните процедури там, където се налага. В София временно изпълняващите длъжността училищни директори са между 20 и 30 души. От МОН са се чудили дали смяната им да стане изведнъж във всички места или поетапно. В крайна сметка указанията са били обявяването на конкурси да започне на етапи.
Високите заплати не са достатъчни за задържане на учителите, четем също в СЕГА. Уважението и статутът им на ценни професионалисти, а не на техници, поддържащи образователната машина, са далеч по-важни. Около това мнение се обединиха педагози, участвали в кръглата маса "Оценяване на качеството на работата на учителите" с организатор Фондация "Млада България" и представители на учители, директори на училища, представители на родителски организации. Въпреки отправената покана представителите на МОН не уважиха с появата си форума, чиято цел беше да идентифицира проблемите, с които се сблъсква българското училище, и да даде предложения за тяхното решаване.
Учителят иска да бъде ценен като високоспециализиран специалист. В същото време той е непрекъснато стресиран от засилващите се свръхконтрол и централизация в системата, което пък не дава свобода за творчество в преподавателския процес, подчерта Анелия Андреева, директор на 20-о ОУ "Тодор Минков" в София. Правилата, които му налага системата, пречат на неговата автономност, а старият начин на обучение - абстрактно-логическият, вече не работи. Не работят и тестовете за оценяване на новото поколение - днес децата възприемат света интуитивно, а не разпарчетосан на отделни учебни дисциплини.
Водата в София поскъпва с 9,4% о Нова година, извежда в заглавие ТРУД. Така за кубик столичани ще плащат по 2,36 лв. с ДДС при досегашните 2,16 лв. Новата цена се предлага от Комисията за енергийно и водно регулиране и днес регулаторът ще я обсъди на открито свое заседание. През април цената в София беше повишена с 18 на сто. Увеличение на ВиК услугите ще има в още 13 града от Нова година. Най-голямо е поскъпването в Ямбол – с близо 20 на сто, където кубик студена вода ще бъде 2,786 лв. с ДДС. Според КЕВР дори с увеличението, новите цени са доста под социално поносимата стойност за различните градове.
Спират социалните помощи при 3 отказа за работа, отбелязва МОНИТОР. Социалните помощи на безработните, които откажат предлаганата им от бюрото по труда работа, ще бъдат спирани. „Затягаме режима за хората, които отказват да работят. Ангажиментът на нашето правителство е всички хора да работят“, обясни зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Експертите все още умуват при колко отхвърлени предложения от бюрото по труда безработните ще останат без помощи. „Най-вероятно ще е при 3 отказа, за да не притискаме безработните да приемат предложение само за да не останат без помощи “, обяснили от ведомството.
20 хил. коли се движат със сбъркани документи, разкрива МОНИТОР. Близо 20 хил. автомобила у нас се движат със сбъркани при регистрацията документи. Най-често това са грешни данни за вида на използваното гориво. Ако автомобилът например е бензинов, в талона му е записан дизелов мотор. Грешките са основно технически, допуснати при въвеждането от служителите на „Пътна полиция” през годините. Много хора обаче дори и не разбират за това, докато не бъдат подложени на по-щателна проверка на пътя. У нас процедурата е ясно разписана – при установяване на нередности по регистрацията автомобилът се откарва в най-близкото районно управление, където се запечатва. След това се назначава експертиза, която може да отнеме дори няколко месеца и едва когато се докаже, че всичко е наред, собственикът може да вземе обратно автомобила.
Виж повечеКоментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..
Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...
Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..
В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..
Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..
На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..