Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Целият спор за мораториума върху лекарствата показва какви големи дефицити има в системата. Това заяви кардиологът доц. Иво Петров, цитиран от ТРУД. По думите му, новите лекарства, както и новите технологии, са необходими на здравеопазването. За съжаление през последните години, новите технологии не навлизат така, както би ни се искало. Лекарствата обаче доста по-бързо навлизат и доста по-бързо получават реимбурсация, т.е. пълно покритие от страна на касата, уточни доц. Петров. “Мораториумът към мотивите на здравното министерство много добре се вижда, че това е една временна мярка за стабилизиране на касата. Повече от ясно е, че в касата има дефицит и повече от ясно е, че този дефицит не трябва да бъде компенсиран с просто наливане на средства, а трябва да бъде компенсиран с промяна на системата, с промяна на структурата. Сегашното ръководство на МЗ, което според мен е доста прагматично, се опитва наистина да въведе по-голяма яснота и по-голяма прагматичност в управлението. През последните години най-малко значение в здравеопазването като таргет има пациента. В момента пациентите са средство, те не са цел“, коментира доц. Иво Петров.
Виж повече

Вероятността парламентът да се съобрази с наложеното от президента Румен Радев вето върху текста от Закона за бюджета на здравната каса, с който се налага мораториум за плащане на нови лекарства през 2018 г., е малка, предупреждава СЕГА. Здравният министър Кирил Ананиев нападна мотивите на ветото, юристи от ГЕРБ също смятат, че те няма да издържат и ветото трябва да бъде отхвърлено. Зам. здравният министър Бойко Пенков пък предупреди, че ако ветото мине, бюджетът на здравната каса ще трябва да се актуализира догодина. Според Ананиев мотивите на президента, че ако през 2018 г. не се плащат новите над 20 медикамента, ще се създаде различно третиране на хората и се засяга основно конституционно право, гарантиращо на гражданите достъпна медицинска помощ, са несериозни. "Аз съм писал мотиви към вето на президент и мисля, че тези хора, които пишат мотивите на президента, трябва да бъдат по-добре запознати с материята", обяви Ананиев. Така смятат и хора от ГЕРБ, според които засега нагласите сред управляващите са забраната да остане в първоначалния си вид.
Виж повече

Социалното подпомагане за общинско жилище се обвързва с посещението на децата на детска градина или училище. Това става ясно от писмо от шефката на Регионалното управление по образование до Ваня Кастрева и до столичните директори, пише МОНИТОР. Става дума за учениците от 1-ви до 12-и клас и за хлапетата на 5- и 6-годишна възраст, които са в задължителна предучилищна възраст. Това условие е разписано в Правилника за прилагане на Закона за социалното подпомагане. Право на помощ за наем на общинско жилище имат самотните майки,възрастните хора над 70 години и сираци до 25 години. Така например ако вдовица получава такова подпомагане, то ще бъде прекратено, ако детето й не ходи на училище или на градина.
Виж повече

Трите имена, ЕГН-та, мобилни номера и адресите на хиляди бивши и настоящи ученици на Професионалната гимназия по икономика в Сливен са били достъпни в интернет дълго време, разказва СЕГА. За случая са сигнализирани Министерството на образованието и Комисията за защита на личните данни. От министерството допуснаха, че става дума за злонамерен пробив в системата и "хакване", заради което вероятно ще се търси съдействие и от ГДБОП. Информацията за повече от 9400 ученици, над 2100 родители и за учителския състав, преподавал през годините в ПГИ "Проф. д-р Димитър Табаков", е била събирана и съхранявана с години, като не е известно по какъв начин е "изтекла" в интернет. От таблиците, с които и в. "Сега" разполага, могат да се видят не само имената, но и точният адрес, мобилните телефони, а за учителите - и техният трудов стаж.
Виж повече

100 деца годишно са се озовавали в плен на един от родителите си, като най-често това е майката, разказва МОНИТОР. Родителите на тези хлапета отказват да изпълняват съдебните решения за режим на виждане с бившата половинка и затова ощетеният се обръща към частен съдебен изпълнител. Според статистиката на Камарата на ЧСИ-тата, всяка година у нас се водят по 100 дела за предаване на дете. Това са случаи, в които не се изпълнява съдебно решение за спазване на режима на свиждане с дете след развод на родителите му, както и предаване на деца, които са били изведени от страната от единия родител без разрешението на другия. През 2016 г. ЧСИ са имали 106 дела за предаване на дете, а през първото полугодие на 2017 г. те са 56 и се очаква в края на годината цифрата да бъде около 100, коментираха от камарата.
Виж повече

Цената на градския транспорт може да се увеличи на доста места в страната през 2018 г., прогнозираха експерти в бранша. През есента превозвачите на Варна, Бургас, Стара Загора и Плевен са изработили на съвместна среща становище за нужда от по-скъп билет, съобщава СЕГА. Мотивът им е, че себестойността на услугата е доста над сумата, която плащат пътниците, а разходите непрекъснато растат. В политически план 2018 г. е "компромисна" за подобни намерения, защото през 2019 г. поскъпване не може да се случи заради местните избори, а по-нататъшно отлагане предполага натрупване на големи загуби на превозвачите.
Виж повече



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общините искат година отсрочка за новия модел за такса "Битови отпадъци"

Общините нямат готовност и финансова обезпеченост да преминат към новия модел за определяне и събиране на таксата "Битови отпадъци", който трябва да се прилага от 1 януари следващата година.  Проблемът е бил обсъждан на вчерашното заседание на Управителния съвет на Националното сдружение на общините (НСОРБ) , съобщи председателят на общинския..

публикувано на 12.07.24 в 17:12

В "Междублокови странства" на столичния кв. "Кюлуците"

На неконвенционална аудиоразходка канят столичани и гости от „Девет слона” и сдружение „Съпромат“ тази вечер (19 ч.) в кв. "Кюлуците" с начален пункт градинката на ул. „Панайот Волов“ 13А. По време на разходката ще се наместват намерени обекти и въображаеми разкази на междублоковите странства, които отварят прозорци към миналото и бъдещето на..

публикувано на 12.07.24 в 13:33

Кои са най-желаните специалности в Софийския университет

И тази година специалност " Право " е най-желаната сред кандидатите за прием в Софийския университет "Св. Климент Охридски", следвана от " Психология " на второ място и от " Международни отношения " - на трето. Това показва първото класиране на кандидат-студентите, което излезе вчера. Над 10 300 са кандидатите, подали документи за прием в най-старото..

публикувано на 12.07.24 в 11:10

Кога се репатрират принудително недвижещи се автомобили

Излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС) могат да се съхраняват в частни имоти, а когато те са на общински площи - трябва или да се преместят, или да се предадат за рециклиране, обясняват от Столичния инспекторат.  Стикерът на ИУМПС, разположени на публично-общински терени, предупреждава собствениците в рамките на 3 месеца да извършат..

публикувано на 11.07.24 в 20:23

СОС назначи 26 "анонимни лица" да управляват 6 общински дружества

С гласовете на ГЕРБ – СДС, БСП, "Има такъв народ", ВМРО и на изключените общински съветници от "Възраждане" от длъжност бяха отстранени съветите на директорите на шест важни за София общински дружества като "Метрополитен София", "Топлофикация София" и "Центъра за градска мобилност".  Инж. Стоян Братоев остава в Съвета на директорите на..

публикувано на 11.07.24 в 17:35
 Пред сградата на Столична община се провежда протест срещу спирането на възстановяването на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк в парка на Националния дворец на културата, 11 юли 2024 г.

Протест заради проекта за Войнишкия паметник

Въпреки отмененото решение, протестиращи се събраха пред сградата на Столичния общински съвет заради решението на кмета Васил Терзиев да се спре проектът за възстановяване на Мемориала от Софийската желязна дивизия. Протестът се организира от граждани и е подкрепен от ВМРО. Те посочиха, че решението на Терзиев може да е оттеглено, но не било..

публикувано на 11.07.24 в 11:05
Досега йеромонах Йоан беше игумен на Руенския манастир

Йеромонах Йоан става протосингел на Софийската св. митрополия по искане на патриарх Даниил

Игуменът на Руенския манастир "Св. Иван Рилски" йеромонах Йоан е назначен за протосингел на Софийската света митрополия. Това става по личната молба на Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил на заседанието на  Светия Синод на Българската православна църква. На заседанието е решено за назначаването за първи викарен епископ на..

публикувано на 10.07.24 в 18:37