Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път безработицата сред висшистите е под 3%

Снимка: БГНЕС

С най-високи средни доходи са завършилите висше образование в десет професионални направления - информатика и компютърни науки, математика, комуникационна и компютърна техника, обществено здраве, проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми, металургия, военно дело, фармация, медицина, електротехника, електроника и автоматика.

Завършилите информатика и компютърни науки в Софийския университет са с най-висок среден месечен облагаем доход от над 3400 лева, а от администрация и управление в Американския университет са със среден месечен доход от над 3000 лева, каза Георги Стойчев - ръководител на проекта на седмото издание на рейтинговата система на висшите училища, представено в Министерството на образованието и науката. 

Рейтинговата система сравнява представянето на 51 висши училища у нас в рамките на 52 професионални направления въз основа на различни показатели. Данните показват, че средният осигурителен доход на завършилите нараства, достигайки до 1075 лева при 1020 лева през миналата година и под 900 лева през 2013 г.

За първи път безработицата сред завършилите пада под 3 процента и е на ниво 2,91 процента - средно за завършилите в страната през последните пет години, каза Стойчев. Той отбеляза, че през 2013 г. тази безработица е била над 4 процента, а през 2016 г. - 3,38 процента. Най-ниска безработица /под 1 процент/ и най-висока степен на приложение на висшето образование /над 90 процента/ за поредна година има сред завършилите професионалните направления - медицина, фармация, стоматология и военно дело. Безработица от над 4 процента има само в три професионални направления - религия и теология, социални дейности и материали и материалознание. Най-ниско остава приложението на придобитото висше образование сред завършилите туризъм /19,29 процента/.

Най-висок среден успех от дипломата за завършено средно образование имат приетите студенти в първи курс в направленията - медицина /5,57/, фармация /5,51/ и стоматология /5,46/. С най-нисък среден успех от завършеното средно образование са първокурсниците в направленията - животновъдство /4,29/, материали и материалознание /4,40/, и проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми /4,40/.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията в София задържа мъж, опитал да измами възрастна жена

Полицията в София задържа мъж при опит за измама на възрастна жена. По първоначална информация сумата, която арестуваният се е опитал да вземе от жената, е голяма. Операцията е проведена днес и е на Седмо Районно полицейско управление и Икономическа полиция. Към момента не е ясна схемата, по която мъжът се е опитал да измами жената. Той е задържан..

публикувано на 11.03.25 в 19:32

Жители на Перник излизат на протест срещу изоставен блок

Жители на пернишкия квартал "Хумни дол” готвят протест заради недостроен и превърнат в гето жилищен блок. На 19 март те ще се съберат пред сградата на община Перник, за да изразят публично недоволството си. Протестът се организира от Инициативен комитет и е подкрепен от партия "Възраждане”. Проблемната жилищна кооперация е сторена на частни начала, но..

публикувано на 11.03.25 в 15:55

Слагат фотоволтаици на Софийския зоопарк, ще подобрят отоплението на котки и гиганти

"През 2025 г. предвиждаме и значителни инвестиции в подобрения в грижата за животните в Софийския зоопарк - съобщи столичният кмет Васил Терзиев. - Очакваме приемането на бюджета, за да можем да приоритизираме проектите и да започнем изпълнението." Вече е в ход изграждането на нова фотоволтаична система, която ще намали въглеродния отпечатък на..

публикувано на 11.03.25 в 11:08

Изтича крайният срок за предложения за промени в Бюджет 2025

Днес изтича крайният срок за предложения за промени в държавния бюджет.  Вече стана ясно, че има постъпили искания за промени в бюджетите на Държавното обществено осигуряване и Здравната каса, които се финансират през държавната хазна.  Тези и други идеи за Бюджет 2025 ще се обсъждат и на заседанието на Съвета за съвместно управление - с..

публикувано на 11.03.25 в 08:02
Надежда Бобчева

10 пъти по-малко нарушения на нискоемисионната зона в София

10 пъти по-малко нарушения на нискоемисионната зона в центъра на София, в която бе забранено влизането на коли с категория 1 и 2, отчете заместник-кметът по екология Надежда Бобчева. Зоната беше в сила от началото на декември миналата година, до края на февруари тази година. По време на тестовете през миналия ноември нарушенията са били 20..

публикувано на 10.03.25 в 14:04
Маратон на София

"Маратон на София" все пак ще има

"Маратон на София" ще има!  Това заяви пред БНР Димитър Петров, общински съветник, член на Комисията по спорт, член на УС на фондация "София-европейска столица на спорта", след като  избраният с конкурс организатор - клуб "Лъвско сърце", официално се отказа да го проведе. Събитието  е планирано за 12 октомври. От клуба излязоха с позиция..

публикувано на 10.03.25 в 13:33

Лошият пример: Служебен автомобил на ЦГМ на инвалидно място

Паркиран служебен автомобил на Център за градска мобилност на обозначени инвалидни места в столичния район "Сердика"!? Това е един лош пример от институция, която би трябвало да следи за реда и трафика в София. Имайки предвид функциите, които трябва да изпълнява ЦГМ, е иронично, точно техен автомобил да си позволява да нарушава правилата...

публикувано на 10.03.25 в 11:17