В почивните дни по празниците на повечето от нас ни се иска да избягаме от суетата на големия град, от грижите и суматоха. Представяме си, че ще отидем в топла и уютна хижа или в къща за гости, а в следобедите ще се разхождаме из заснежените поляни или по планинските пътеки наоколо. Многобройните екопътеки пък могат да ни отведат до прекрасни места, пълни с история.
За щастие в България за кратко време можем да се озовем в планината, където ще дишаме чистия въздух сред тишина и спокойствие.
Анкетата ни сред столичани, обаче показва, че колкото и да ни се ходи в планината все пак ни е страх заради неприятния опит, който имаме от предишни пътувания, в които не сме били подготвени.
В планината палатката е почти немислима, защото екипировката за спане в тези минусови температури е специализирана и доста скъпа.
Не опивайте да бивакувате с лятната екипировка, съветват опитните планинари.
За кратки разходки можем да разчитаме на маркировка или компас, но ако искаме да прави по-дълъг преход задължително трябва да се доверим на опитен планински водач.
Освен водата и заредения мобилен телефон, дрехите и обувките в този сезон са изключително важни. Носете в раницата си достатъчно дрехи, които да събличате или обличате в зависимост от времето, за да избегнете изпотяване. Времето в планината е изключително динамично и трябва да сте подготвени за дъжд, вятър, сняг или пък слънце. По възможност трябва да не сте с термо бельо от синтетичен материал, заложете на вълнени дрехи и водоустойчиви якета. Обувките задължително трябва да са туристически, съветват планинските водачи.
Чуйте повече по темата.
През следващото денонощие метеорологичната обстановка ще се усложни. С умерен, в Източна България и силен вятър от север-североизток ще нахлува студен въздух, съобщиха от НИМХ. Ще бъде облачно, с почти повсеместни, на места значителни валежи. В Предбалкана и по високите полета от сняг, в останалата част от страната - от дъжд, като със застудяването в..
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..