На централната улица "Грабен", от 14:00 часа, танцовите училища предлагат безплатни курсове за валс - традиция, която се ползва с голяма популярност сред местните и гостите на града. За по-любопитните трябва да добавим, че валсът се е превърнал в неизменна част от австрийската култура и в известна степен е възприеман като неофициален химн на Австрия, а от от около два месеца той вече е част от Световното нематериално културно наследство.
Друга традиция е свързана с оперетата на Йохан Щраус "Прилепът". Това е представлението, с което Виенската държавна опера завършва и започва годината. На 31 декември от 19.00 ч. на огромен екран, монтиран върху стената на операта на площад "Херберт фон Караян", всички желаещи, които нямат билет, могат да гледат представлението на живо.
Кулминацията на нощта е естествено в полунощ. Тогава от катедралата „Свети Стефан“ се носи камбанен звън. Камбаната, която виенчани наричат Пумерин, бие само в изключително тържествени случаи, а новогодишният звън се предава по радиото и телевизията в цяла Австрия. Веднага след това прозвучава изразът "Всичко е валс!", който дава началото на танците на всеки виенски бал. Около 600 000 души по улиците на австрийската столица посрещат Новата година във вихъра на танца .
Естествено, първият валс е "На хубавия син Дунав", който звучи на фона на празничните фойерверки.
А иначе, Новата година във Виена започва с традиционния Новогодишен концерт на Виенската филхармония, който се излъчва в над 70 страни по света от Златната зала „Музикферайн“.
На площада пред Виенското кметство на огромен екран по-ранобудните, които не са имали шанса да спечелят места за концерта, имат възможност да го гледат на живо. За по-уморените на същото място от 14.00 ч. е повторението. На още едно място в града любителите на музиката могат да гледат концерта на виенските филхармоници. Това е екранът на стената на Щатс опера, където цял ден след това се прожектират откъси от най-популярните оперни и балетни спектакли. В 19.00 часа идва отново ред на "Прилепът" на Щраус.
В новогодишната нощ по централните улици на Виена 70 ресторанта предлагат на открито кулинарни изкушения за всеки вкус. Естествено не липсват задължителните за австрийската столица сладки понички, горещ пунш и искрящо шампанско.
Още за празника - чуйте в звуковия файл.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..