През 2008 година Столичната община гръмко заяви, че ще премахне този тип съоръжения в София. Панелните постройки са изградени в междублоковите пространства върху общинска собственост и са предимно в районите "Люлин", "Красна поляна", "Слатина" и "Подуяне". Модата датира от 90-те години на миналия век, а в момента е грозна гледка, с която общинарите не могат да се справят. На жителите на столичния квартал "Хаджи Димитър" отдавна им е омръзнало да виждат бетонните съоръжения пред домовете си.
Няма данни кога точно през годините са изграждани тези гаражни клетки, но някои от собствените им дори плащат данък за тях. Данъчните партиди са открити във времена, в които за целта не е било необходимо да бъде представен документ за собственост. Това обаче не променя факта, че съоръженията са незаконни. Освен това те са изградени на най-причудливи места - в средата на тротоар, до оградата на училище, до жилищна кооперация, като се ограничава достъпа на живеещите във входа, върху подземни съоръжения, като водопровод и канализация. Имало е случаи, в които водопровод аварира точно под гаражна клетка, казват жители на квартал "Хаджи Димитър". Има обаче и граждани, които не са съгласни с премахването на гаражните клетки.
Ако бъдат премахнати всички 650 гаражните клетки в район "Подуяне", биха се освободили двойно повече паркоместа, казват общинарите, но Цветанка Ватева, главен архитект на района, каза за Радио София, че за цялата 2017 г. са успели да се справят едва с 56 от тях.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София главният редактор на сп. "Българска наука“ Петър Теодосиев. "Всичко това дава капка по капка..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца са родени в периода ноември 2023 г. - декември 2024 г. Одобрени са били 30 двойки. Предстои да..
Над 300 локации са отбелязани в първата карта за екстремни спортове в България XtremeMap. Страната ни предлага стотици възможности за адреналин - от каране на сноуборд и парапланеризъм до катерене и рафтинг. Един от създателите на картата е Светлозар Желев, който практикува екстремни спортове. Липсата на информация го подтиква да се включи в..