Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първият роман в историята е написан от родения в Алжир философ, писател и оратор Апулей

4
Н.Пр. Латифа Беназза, посланик на Алжир (с микрофона)
Снимка: Ивайло Хранов
На Sofia MENAR Film Festival зрителите можаха да гледат и алжирския филм "Господарката Збейда" със сценарист и режисьор Яхия Музахим.

По време на представянето на кинозаглавието пред Радио София за родината си разказа Н.Пр. Латифа Беназза, посланик на Алжир:

Алжир е най-голямата по площ страна на африканския континент и 10-а по големина в света. Разположен в Северна Африка, една от главните му туристически атракции е най-обширната пустиня на планетата - Сахара. Именно в Алжир се намират най-високите дюни в Африка – Пясъчното море в област Илизи.

Страната има богата, разнолика и древна култура, чиято красота наподобява съвършена мозайка. Всеки регион, всеки град или оазис е обособено културно пространство. Морето, планините, високите плата и Сахара имат своите хилядолетни културни особености.

Първите следи от алжирската култура датират от хилядолетия – това са прекрасните образци на пещерното изкуство в Тасили Н’Аджер. Част от културата на Алжир са също архитектурните паметници от различни исторически епохи, както и художествените занаяти, живи и днес в цялото си огромно многообразие. Алжирското изкуство е отражение на историята на страната и на разнопосочни културни влияния.

В алжирския литературен пейзаж има големи имена, белязали световното литературно наследство с произведения на три езика – арабски, амазигски и френски. Тук е мястото да се каже, че първият роман в историята е дело на алжирец. Това е „Златното магаре” или „Метаморфози”, написан на латински от родения в днешните земи на Алжир философ, писател и оратор Апулей. Свети Августин Ипонски, авторът на „За божия град”, е също алжирец.

През 20-ти век характерен за алжирската литература е стремежът на автори като Мохадед Диб („Северна трилогия”) и Катеб Ясин („Неджма”) към утвърждаване на националната идентичност чрез отразяването на социокултурната действителност, в разрез с обичайните клишета, залагащи на екзотиката. Други писатели, допринесли за формирането на съвременната алжирска литература, са Мулуд Фераун, Муфди Закария, Мулуд Мамери, Франц Фанон, Жан Амруш и Ася Джебар.

Богатата алжирската кухня, която принадлежи географски на Средиземноморието и Северна Африка, предлага голямо разнообразие от ястия, типични за отделните райони на страната, на основата на зеленчуци и зърнени храни, каквито в Алжир, наричан някога „житницата на Рим”, се отглеждат открай време.

От всички алжирски специалитети, най-известен е кускусът, считан за национално блюдо, както и традиционните сладкиши, а рецептите се предават устно, от поколение на поколение.

Алжирските занаяти са демонстрация на неоспоримо богатство и разнообразие на форми, техники и орнаментика. Изработените от занаятчиите предмети, имат, освен художествена, и утилитарна стойност, доколкото са предназначени за употреба във всекидневието. Украсата често съдържа мотиви, които имат специално значение и които според местните вярвания притежават силата да предпазват от злото. Наличието на множество различни занаяти има своето обяснение в разнообразието от климатични условия и природни ресурси и цивилизации.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поскъпването на имотите се дължи на голямото им търсене

Недвижимите имоти са поскъпнали с 18%, може би в по-голямата си част – през второто полугодие та 2024-та година. При новото строителство двустайните и тристайните жилища остават най-търсени, може би защото са по-достъпни. Това ръководи и инвеститорите да проектират повече такива апартаменти. Това обясни пред БНР-Радио София Снежана Стойчева..

публикувано на 29.11.24 в 20:32
Актьорът Начо Герерос се радва да топло посрещане в България, вляво е преводачът му Филип Григоров

Начо Герерос: Колкото е по-труден пътят, толкова е по-сладка наградата

Тази вечер в студиото на БНР-Радио София имахме "нов съсед". Испанският актьор Начо Герерос, известен като комедийния герой Коке (от тв сериала "Новите съседи"), бе специален гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за актьорската си кариера, за предизвикателствата, пред които се изправя един човек  по пътя към успеха, за сериалите и..

публикувано на 29.11.24 в 19:55

Подари коледна вечеря на пенсионер

И в края на тази година от сдружението "Бъди човек – Самоков" са подели инициативата да зарадват нуждаещи свои съграждани. В 11-ото издание на кампанията се събират дарения - хранителни дълготрайни продукти, (олио, боб, макарони, леща, брашно, ориз, консерви), плодове и зеленчуци. Целта е "подари коледна вечеря на пенсионер в..

публикувано на 29.11.24 в 18:52

"Форум", 29.11.24: За хората не е важно кой ще оглави НС, а да живеят по-добре

Седмичният маратон на Георги Вулджев и Едуард Папазян се финализира със своеобразен преговор на случилото се, но и с нови посоки на разсъжденията. А темите бяха: Днешните особеностите при поредния неуспешен опит депутатите да изберат председател на Народното събрание и налагащите се изводи. Избраните в парламента мислят за себе си,..

публикувано на 29.11.24 в 18:15
VenZy  и Натали Ангелова

"Играеш нечестно" - общ проект на VenZy и Натали Ангелова

VenZy и Натали Ангелова представиха нова обща песен “Играеш нечестно“. За нея те разказаха при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. Двамата са автори на музиката и текста, а аранжиментът е на Димитър Лефтеров.  Творческият процес на парчето е дълъг, снимачният период протича интересно и забавно с обмяна на много идеи...

публикувано на 29.11.24 в 17:37

Премиера в Младежкия театър на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев

Яна Титова се завръща в Младежкия театър „Николай Бинев“ този път като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев. Вече добре позната като режисьор на филмите „Доза щастие“ и „Диада“, както и на сериалите „Откраднат живот“, „Татковци“, „Лъжите в нас“ и „Съни Бийч“ - сега Яна Титова влиза и в ролята на театрален режисьор. В пиесата „Лисабон“ са..

публикувано на 29.11.24 в 16:25
Доналд Тръмп

Посоката на кабинета Тръмп 2: промяна или разруха?

Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..

публикувано на 29.11.24 в 16:15