В София средните стойности за замърсяването с ФПЧ са 70 микрограма за кубичен метър. Най-силно е замърсяването по някои от главните и най-натоварени булеварди - на улица "Шипка" замърсяването е 164 микрограма на куб. метър, на булевард "Драган Цанков" - 135 микрограма, на булевард "Мадрид" - 147 микрограма, бул. "Васил Левски" - 142 микрограма, бул. "Витоша" - 119 микрограма и други.
Много се изговори в последно време за мерките, които трябва да предприеме Столичната община, ако иска сериозно да се справи с проблема. Темата пред Радио София коментира и Тодор Тодоров от екологично сдружение „За Земята“, експерт с повече 20 годишен опит в областта на борбата със замърсяването на въздуха.Политиките за климата вече години наред се приемат като нещо, което ни се налага от Брюксел или от Париж, а всъщност те са изключително полезни за България, за здравето на нашия народ. По смъртност заради замърсен въздух сме в челната тройна на света, делим първенството с Румъния и Армения. Ето тези неща са съществени, те са важни и това за мен е стимул да искаме да прилагаме по-радикални мерки.
Малко хора си дават сметка, че в България всяка година се дават по 85 млн. лв., т.нар. енергийни помощи за социлано слаби. Тези 85 млн. лв. се дават на около 220-240 хиляди семейства всяка година и са главно под формата на въглища, които са изключително ниско качество, по-скоро приличат на пепел. В редките случаи, когато се дават дърва, те са мокри. Всъщност, всяка година се дават 85 млн. лв., а на следващата година се дават пак на същите тези семейства. С тези помощи нито едно семейство не може да излезе от тази мизерия, защото те не му помагат да излезе. Държавата всъщност плаща, за да се разболява населението, използвайки некачествени въглища в некачествени печки.
Целия разговор с Тодор Тодоров - чуйте в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..