Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За значението и ползите от Коридор номер 8

Снимка: БГНЕС
Така трябва да се планира инфраструктурата, че да се развива пространството около нея. По този начин можем да обърнем внимание на важните неща, които искаме да развием или са слабо развити, като големите градове или основните икономически центрове и как да осигурим достъп до области, които не са пресечни от големи инфраструктурни проекти. Това заяви проф. Маурицио Тира, експерт в Министерството на транспорта на Италия, който участва в XIII годишна конференция "Стратегическа инфраструктура и инвестиции 2018 - кохезия и свързаност". Тазгодишният форум се фокусира върху състоянието, развитието, финансирането и инвестициите в сектора в България и региона.

Сред основните обсъждани теми по време на конференцията бяха предпоставки за развитието на Западните Балкани, развитието на транспортната инфраструктура на България до 2020 година, както и ролята на страните от региона за планирането и изграждането на Коридор номер 8

На какво трябва да се обърне внимание при изграждането на такъв голям инфраструктурен проект и какви проблеми се срещат най-често, обяснява проф. Маурицио Тира, експерт в Министерството на транспорта на Италия. Хората се интересуват много от въздействията върху околната среда, така че е добре да се обърне внимание на дизайна и е полезно да се правят обществени дебати, на които гражданите да се запознаят с проектите, за които ще бъдат изразходени публични средства и какво ще свързват бъдещите транспортни коридори.  

Проф. Тира коментира също, че в Европа, има много примери, където хората обсъждат пресичащите се инфраструктурни обекти и отбелязват отрицателни им въздействия, като увеличение на безработицата и замърсяването. За това  обществените дебати и разбирането на проектите са важен аспект от развитието на тези коридори.

Друг важен момент при изграждането на международни транспортни възли е създаването на интермодалност. Коридорите се изграждат основно от магистрали и железница, но е важно да има вътрешна свързаност с летища и пристанища, защото това подобрява още повече свързаността. Интермодалността сама по себе си е проблем, на които трябва да се обърне сериозно внимание при проектирането и изграждането на транспортните канали.

Освен това, според него,  трябва да се мисли за пътниците и стоките, които ще преминават по тези коридори. Проблемите, които се отнасят към тях не винаги са едни и същи. Трябва да предвидим в аванс каква инфраструктура ще изграждаме и за какво. Например скоростните влакове са идеален избор за превоз на хора, но при преноса на стоки може да има усложнения, за това трябва да знаем и да планираме предварително, допълни проф. Тира.

Сред специалните гости на събитието са Велик Занчев, заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията на  Република България, Аурелио Сесилио, представител на главна дирекция "Регионална и градска политика" на Европейската Комисия, както и Горан Сугарески, министър на транспорта и комуникациите, на република Македония.

Чуйте повече по темата - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00