Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Около 500 деца не са ваксинирани заради отказ на родители, извежда в заглавие СЕГА. Децата, необхванати от задължителни имунизации и реимунизации поради отказ на родител, са между 0.07 и 0.74%, или между 46 и 449 деца за различните видове ваксини или реимунизации, сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи за 2017 г., цитирани от здравния министър Кирил Ананиев От миналата година в отчетите към районните здравни инспекции личните лекари могат да посочват като причина за липса на ваксинация и отказ на родителите, пояснява Ананиев. С нарастване на възрастта броят на отказите намалява, допълва министърът.

Общо обхванатите от задължителните имунизации у нас деца са над 91%, като най-ниско е покритието след третия последен прием на ваксините срещу хепатит Б - 91.9 на сто, и след третия прием на ваксината срещу пневмококови инфекции - 91.3%. Като основна причина за необхващане на подлежащите на имунизация деца се посочва дългосрочна миграция, включително и на родители, които не са определили попечител на оставените за отглеждане в България непълнолетни деца, както и установени медицински противопоказания.

Държавата плаща за обучението на 45 918 студенти, сочи МОНИТОР. Държавата ще субсидира обучението на 45 918 студенти в 37 висши училища през учебната 2018-2019 г. От тях 38 704 ще преминат образователно-квалификационни степени след средното си образование. Това предвижда проекторешение на МОН за броя на приеманите студенти и докторанти във вузовете и научните организации. Предвидените субсидии са с 334 повече от предходната година, когато бе прието държавата да съфинансира обучението на 45 584 студенти. С проекта се утвърждава и приемът срещу заплащане в държавните вузове, като броят на предвидените студенти е 10 692, което е с 1412 по-малко от учебната 2017-2018 година. Намален е и броят на студентите, които се очаква да бъдат приети в частните университети. В проекторешението е увеличен двойно броят на българите, които се обучават в чужбина но ще продължат образованието си в държавни висши училища у нас. 

Заплатите у нас са 4 пъти по-малки от европейските, пише ТРУД, като цитира данните на Евростат за заплащането за един час работа през 2017 г. У нас възнаграждението на час е средно 5,1 евро, докато средно за общността работниците получават по 23,1 евро на час, което е над четири пъти повече. В страните от еврозоната заплащането на час е 26,9 евро, което означава, че българите взимат над пет пъти по-малко спрямо хората в развитите страни от Европа. Цените в България също са най-ниските в сравнение със страните от ЕС, но разликата е значително по-малка. Храната в България е само с 30,4% по-евтина от средното ниво в ЕС, сочат данните на Евростат. Като храната в Румъния и Полша е по-евтина отколкото в България. Така се оказва, че цените в България са приблизително на половината от средните в ЕС. 

София отново не се справи със снега, четем в СЕГА.  Движението беше силно затруднено от обилния снеговалеж, градският транспорт закъсняваше, а пешеходците отново трябваше да газят киша и локви. Заради непочистените улици автобус 72 вместо през Редута се движеше по ул. "Гео Милев", за да стигне до центъра, а следобед беше затворен за коли целият природен парк Витоша. В мрежата се завъртя и клип как граждани бутат автобус по линия 120. Хлъзгавият път предизвика множество катастрофи, които допълнително запушиха трафика. Задръствания се образуваха дори на бул. "Цариградско шосе" и околовръстния път на София.

2/3 от пешеходните пътеки у нас в карта на срама - незаконни, според темата на 24 ЧАСА. Това обявиха главният прокурор Сотир Цацаров, вътрешният министър Валентин Радев и регионалният Николай Нанков в четвъртък. Ако кметовете не изпълнят предписанията, ще бъдат глобявани от 2 до 7 хил. лв. по Закона за МВР. Липсващи знаци, неправилно разположение и маркиране, както и грешна сигнализация са сред най-често срещаните нарушения. Прави впечатление, че областите - системни нарушители, са от по-развитата южна част на България. Областите от Северозапада - Видин, Монтана и Враца, не са отбелязани в нито една от позорните карти.

Купуваме винетка през смартфона, информира МОНИТОР. Възможно е да купуваме винетки и от смартфона си. Това ще стане факт, ако бъдат приети законодателните промени, внесени от депутатите Менда Стоянова и Станислав Иванов, които бяха одобрени от парламентарната комисия по финанси на първо четене. Над 500 терминални устройства да бъдат инсталирани по магистралите, за да могат автомобилите да купуват маршрутни карти или винетки за движение по пътната мрежа. Това обясни инж. Веселин Давидов от Агенция "Пътна инфраструктура" след гласуването на текстовете. Новата система за плащане ще облекчи най-вече транзитно преминаващите през страната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Състави от целия свят на 28-ия Международен фолклорен фестивал "Витоша"

От 15 до 20 юли се провежда 28-ото издание на Международния фолклорен фестивал "Витоша". Съставите, които ще представят своите фолклорни традиции, са от Казахстан, Мексико, Боливия, Северна Македония, Италия, Грузия, Молдова, Индия, както и от България. "Международният фолклорен фестивал "Витоша" е една от емблемите на Столична община, защото той..

публикувано на 15.07.24 в 13:55
Съдебна палата

СГС издаде Европейска заповед за арест на Николай Николов - Паскал

Софийският градски съд разреши да бъде издадена европейска заповед за арест за Николай Николов, по прякор Паскал.  Той е със задочно обвинение за участие в престъпна група за контрабанда, пране пари, подкуп и длъжностни престъпления заедно бившата директорка на Митниците Петя Банкова, бившия главен секретар на МВР Живко Коцев и хасковските..

публикувано на 15.07.24 в 12:14

Фестивалът "София Моно" в парка на Военната академия "Георги С. Раковски"

От 17 до 27 юли,  в парка на Военната академия "Георги С. Раковски" ще се проведе фестивала "София Моно".  Жителите и гостите на столицата ще могат да се насладят на летни театрални вечери. Спектаклите в програмата, изградени върху литературни творби, ще се играят на открита сцена. Спектакълът по текстове на Чудомир "Нашенец“ ще открие фестивала...

публикувано на 15.07.24 в 10:48
Софийски университет

Международна конференция в София събира над 300 изследователи на Библията

Софийският университет "Св. Климент Охридски" посреща над 300 учени от цял свят на традиционната международна конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания. Форумът се провежда от 15 до 18 юли в Ректората на университета и предлага богата програма от събития, посветени на различни аспекти на библейските изследвания, съобщава БТА. В..

публикувано на 15.07.24 в 09:46

Очаква се тази седмица президентът Румен Радев да връчи втория мандат

Очаква се тази седмица президентът Румен Радев да връчи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство в 50-ото Народно събрание. Ще го получат "Продължаваме промяната – Демократична България". Със своите 39 депутати те се оказаха втора по численост парламентарна група след разделението в ДПС заради конфликта между Ахмед Доган и Делян..

публикувано на 15.07.24 в 08:26

Общините искат година отсрочка за новия модел за такса "Битови отпадъци"

Общините нямат готовност и финансова обезпеченост да преминат към новия модел за определяне и събиране на таксата "Битови отпадъци", който трябва да се прилага от 1 януари следващата година.  Проблемът е бил обсъждан на вчерашното заседание на Управителния съвет на Националното сдружение на общините (НСОРБ) , съобщи председателят на общинския..

публикувано на 12.07.24 в 17:12

В "Междублокови странства" на столичния кв. "Кюлуците"

На неконвенционална аудиоразходка канят столичани и гости от „Девет слона” и сдружение „Съпромат“ тази вечер (19 ч.) в кв. "Кюлуците" с начален пункт градинката на ул. „Панайот Волов“ 13А. По време на разходката ще се наместват намерени обекти и въображаеми разкази на междублоковите странства, които отварят прозорци към миналото и бъдещето на..

публикувано на 12.07.24 в 13:33