Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

Законови безумия отново подлудиха граждани и бизнес, извежда в заглавие СЕГА. Противно на клетвите на управляващите да намалят бюрокрацията за бизнеса и гражданите ситуацията се влошава. Заради законодателни безумия десетки хиляди граждани и фирми имат в момента проблеми с вписвания в Търговския регистър, а други чакат месеци за документи от Агенцията по кадастъра. Агенцията по вписванията нареди на служителите си да работят и през уикенда, за да може поне малко да се навакса изоставането с обработването на заявленията за регистрация на фирми, пререгистрация на юридически лица с нестопанска цел, промяна в обстоятелствата или за липса на дейност през предходната година. Към момента има около 11 000 забавени преписки, които агенцията се надява да изчисти в следващите няколко седмици.

Проблемът възникна заради промени в Закона за счетоводството, влезли в сила от 1 януари 2018 г. Те задължиха фирмите, които не са осъществили дейност през предходната година, да обявят това обстоятелство със заявления към агенцията.

Екоминистерството загуби дело за Пирин, четем също в СЕГА. Организации от коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" спечелиха на първа инстанция дело във Върховния административен съд срещу решение на министъра на околната среда и водите за Пирин, съобщиха вчера от коалицията. Това означава, че новият план за управление на Национален парк "Пирин" трябва да бъде подложен на екологична оценка. Екозащитниците атакуваха решение от март 2017 г. на тогавашния служебен министър на околната среда Ирина Костова планът да не се подлага на екологична оценка и оценка за степента на въздействие върху защитените зони от "Натура 2000", съвпадащи с границите на парка. Тези промени предвиждат 12.5 пъти повече застрояване спрямо първоначалния план за управление и сеч върху 60% от територията на националния парк. Решението на съда може да бъде обжалвано на втора инстанция. Коалицията заведе и второ дело за Пирин - срещу решението на правителството от декември 2017 г. да отвори за строителство 48% от територията на Национален парк "Пирин". ВАС е насрочил първото си заседание по това дело за 14 май.

Започна пролетното засаждане на дървета в София, информира МОНИТОР. 60 едрогабаритни дървета ще бъдат засадени покрай основни булеварди и улици в София. Първите дървета са разположени от двете страни на велоалеята покрай бул. „Цар БорисIII“ в отсечката между бул. „Житница“ и ул. „Йосиф Цанков“. Засаждането покрай булеварда ще продължи до Руски паметник, като общият брой на дървета там ще надвиши 150, съобщиха от Столичната община. От „Московска“ 33 планират в рамките на пролетния сезон предстои да бъдат засадени общо над 800 дървета по тротоарите на булеварди и главни улици в града, както и над 300 - в паркове и градини. Засаждането ще обхване булевардите „Опълченска“, „Мария Луиза“, „Рожен“, „Мадрид“, „Обиколна“. „Тодор Александров“, „Джеймс Баучер“, „Г. М. Димитров“ и др.

Притиснат нерв може да парализира, ако не се лекува, предупреждава на страниците за здраве в МОНИТОР д-р Юлия Йотова, невролог и неврофизиолог. Болките в костите и ставите се чувстват не само когато времето застудява, но и когато се затопля. Болят не самите кости, а нервните окончания при засегнатите места, защото са изключително чувствително. Гърбът е особено чувствителен в преходните периоди през пролетта и есента, когато организмът се приспособява към друг вид температури. Причините са дегенеративни изменения на гръбначния стълбут. нар. изшипявания, дископатии и дикови хернии, които ги има дори при младите хора, обяснява д-р Йотова. Проблем създават промените в шийната част на гръбначния стълб. Болните се оплакват от виене на свят, главоболие, изтръпване на ръцете. Появяват се изтръпване на крайниците, схващане, промяна на походката в зависимост от това дали са шипове или дискова херния. Най-тежките симптоми са парезите на крайниците. Те са в резултат на притискане на съответен нерв, който започва от гръбначния стълб.

Готвим лютеница и сарми за космонавти срещу 10 лв, съобщава МОНИТОР. Храната, която ядат космонавтите, може да влезе в менюто на всеки българин, и то само срещу 10 лева на порция. Космическият рецептурник се поддържа от повече от 30 години, а България е третата страна в света след САЩ и Русия, която е започнала да произвежда такива храни. Сред тях са сарми, лютеница, месо, кисело мляко, сирене, плодове, зеленчуци и др. Първоначално са изпитвани върху армейски състави, преди да отидат към Космоса, защото най-важното е да са полезни.

Началото идва с първия ни космонавт Георги Иванов за които е изготвен сувенирен пакет – изсушени плодове, лютеница, ядки, докато за другия ни представител в Космоса Александър Александров, летял на борда на съветския космически кораб „Союз ТМ-5“, е разработено първото българско космическо меню. Тогава са създадени 25 вида храни – две закуски, обяд и вечеря, като интервалът между храненията са били от 3 до 4 часа. Рецептурите съществуват и могат да се поддържат и днес, като тези храни биха били особено полезни при екстремни условия или аварии, както и при миграционните процес.

Академията отваря врати за 30 спектакъла, научаваме от СЕГА. В НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" на 28 април стартира 14-ото издание на традиционния студентски театрален и киномаратон. Възпитаниците на академията ще представят публично работата си през изминалия сезон под формата на представления, прожекции и изложби. В продължение на 36 часа без прекъсване и при вход свободен зрителите могат да избират между 30 постановки. В учебната кинозала ще бъдат излъчени игрални и документални филми на сегашни и бивши питомци на академията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СДВР и Столичната община набелязват мерки за пътна безопасност

Столичната община и СДВР ще работят съвместно за осигуряване на мерки за безопасност на пешеходни пътеки в София, както и за п оставяне на камери за скорост в града. Експертна група между двете институции ще направи анализ и ще определи приоритети, които да бъдат изпълнени за подобряване на пътната безопасност в София, допълват от Столичната..

публикувано на 10.01.25 в 12:28

Откриват нови 55 места в столичната 49-а детска градина "Радост"

На 13.01.2025 г. в онлайн системата на Столичната община, ще може извънредно да се кандидатства за новите групи на 49 ДГ “Радост“, съобщи кметът на район “Изгрев” д-р Делян Георгиев. Класирането ще се извърши на 24.01.2025 г. През последната година беше извършено разширение на съществуващата сграда. Новата надстройка на 49 ДГ “Радост" в ж.к...

публикувано на 10.01.25 в 10:14

5 градуса е температурата в Боровец, две писти на Маркуджика са затворени

В зимния курорт Боровец в петък сутринта температурата е 5 градуса. Положителни са и температурите и на горните станции на Ситняково и Ястребец. Времето е ясно, а вятърът до 10 м/сек във високата част откъм ски център Маркуджик. Всички писти за начинаещи в ниското са обработени и работят. Ски център Ситняково също е отворен и всички писти са..

публикувано на 10.01.25 в 10:12

Задържаха петима при спецакция срещу лихварството в София

Петима души са задържани при спецакция в София за рекет, изнудване и лихварство, съобщава БГНЕС. Екипи на Столичната дирекция на вътрешните работи са разположени на различни адреси в Панчарево и „Манастирски ливади”, където текат претърсвания и изземвания. Сред задържаните е и мъж с прякор Митко Русия. Той беше прострелян миналия септември на паркинг в..

публикувано на 10.01.25 в 08:19

Въздухът в София е в нормата, проверките за замърсители продължават

Данните от всички станции на МОСВ, които са официални източници на информация за качеството на въздуха, показват, че нивата на ФПЧ са изцяло в нормата над цяла София – под 50 мкг/м  3  към 16:00 часа днес. Центърът за градска мобилност отчита, че  до 12:00 ч. в първия ден от въвеждането на “зелен билет” над 40 хил. пътници за закупили и..

публикувано на 09.01.25 в 17:45

За автобусите на туроператорите е договорен безплатен достъп до Терминал 2 на Летище София

За автобусите и бусовете на туроператорите е договорен безплатен достъп до Терминал 2, паркинг за автобуси P8, на Летище София за целия зимен сезон 2024/2025.  Министърът на туризма Евтим Милошев и концесионерът на Летище София, „Соф Кънект“ са постигнали споразумение това да бъде факт до края на март 2025 г.. В подкрепа на активния зимен..

публикувано на 09.01.25 в 15:29

Софийският университет дава титлата „доктор хонорис кауза“ на проф. Роберт Шльогл

На тържествена церемония, на 10 януари 2025 г. проф. Роберт Шльогл ще бъде удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Президентът на Фондация „Александър фон Хумболт“ ще получи отличието за своите изключителни научни постижения в областта на хетерогенния анализ и преобразуването на химическа..

публикувано на 09.01.25 в 13:58