Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експозиция за България съпътства детското хоро в Брюксел от инициативата "Розите на България"

Част от изложбата в Културен център de Meent
Снимка: Лили Големинова
Българското училище в Брюксел, което носи името на големия български поет Пейо Яворов също ще се включи в инициативата на МОН в партньорство с Министерството на външните работи и съответните дипломатически представителства, Министерството на културата и Държавната агенция за българите в чужбина - "Розите на България". Под това мото децата от над 50 български училища по света ще се обединят и ще си подадат ръка като изиграят в един и същи ден (11 май - Денят на Светите братя Кирил и Методий) българско хоро под звуците на "Празнична сюита" в изпълнение на Ансамбъл Тракия и Народния оркестър на Българското национално радио, което е медиен партньор на събитието.

Тази вечер в 19 часа (20 часа българско време) пред сградата на Постоянното представителство на България в Брюксел ще се извие право хоро, за участието в което децата от българското училище тук много се вълнуват. Можете да видите кадри от хорото на Фейсбук страницата на Радио София. 

За подготовката и атмосферата в Брюксел разказва Лили Големинова от белгийската столица, където българската общност има и още една инициатива, с която се включва в "Розите на България" и това е една впечатляваща експозиция от 20 пана, представящи историята, традициите, културата и азбуката на България.Тя е подредена в Културен център de Meent - чудесно място, близо до българското училище, при това с непрестанен поток от деца и техните родители, които ще могат да научат повече за страната ни. Паната са английски език, като в случая е добавен и превод на фламандски, който е дело на едно от майките от настоятелството на българското училище в Брюксел - Ася Ковачева. Тя споделя, че с удоволствие е поела тази задача (преводът е бил задължителен за да бъде подредена изложбата в Брюксел) и се надява, че експозицията (която ще остане 10 дни в културния център) ще бъде показвана и на други места. Освен паната (подготвени от учени от БАН в съвместен проект с фондация "Българска памет") са показана рисунки на деца от българското участие, които показват тяхната идея и представа за България и които по много интересен начин допълват големите сериозни и пълни с информация пана.

Чуйте повече и за Брюксел, за символите на града, за това, което привлича туристите  - това ще бъде и темата на пътуващото неделно "Радиокафе" в неделя, на 13 май от 9 до 12. Тогава Лили Големинова ще ви срещне с интересни българи от града, който се намира в сърцето на Европа - и музиканти, и работещи в европейските институции, и с директорката на българското училище Валентина Найденова, и с дамата, превела текстовете за експозицията, и с някои от младите българи, които са избрали Брюксел за своето следване.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Хиляди българи по света ще играят хоро в Деня на Светите братя Кирил и Методий

На 11 май 2018 г. по повод Деня на Светите братя Кирил и Методий десетки хиляди българи на 5 континента ще се обединят от българските традиции и култура и красотата на българското хоро. Инициативата под надслов „Розите на България“ е първото по рода..

обновено на 11.05.18 в 11:05
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Иванов

Журналистиката като кораб в океана

Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха..

публикувано на 14.02.25 в 14:38

Над 150 непознати писма на Любомир Пипков в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев

Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж". Писмата са от..

публикувано на 14.02.25 в 14:17

Най-високата средната заплата отново е в София - 3388 лева

Най-високата средна работна заплата в страната е в София-град - 3388 лева, а най-ниската е в Смолян - 1617 лева. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 година. За едно тримесечие средното възнаграждение в..

публикувано на 14.02.25 в 13:31

Изабел направи дебют на новата си песен “Tatoo”

Чисто новата си песен представи в ефира на Радио София младата и талантлива дама Изабел. Парчето се казва “Tatoo”. За създаването на парчето Изабел работи заедно с момчетата от Stereofox.  “Парчето се “роди” през декември месец от една доста неочаквана..

публикувано на 14.02.25 в 13:22

Електропреносната мрежа в София е в добро състояние

Всяко електроразпределително дружество инвестира както в присъединяване на нови потребители, така и в обновяване на съществуващата мрежа. Съществуващата мрежа на територията на столицата е в сравнително добро състояние. През изминалата 2024 г. в района..

публикувано на 14.02.25 в 12:05

Столичната община подобрява резултатите си в управлението на отпадъците

Столичната община продължава да подобрява резултатите си в управлението на отпадъците. Над 2000 тона отпадъци от текстил са събрани и предадени разделно в София през 2024 година, съобщават от пресцентъра на Столичната община. Освен текстила, през 2024..

публикувано на 14.02.25 в 10:47