Тази вечер в 19 часа (20 часа българско време) пред сградата на Постоянното представителство на България в Брюксел ще се извие право хоро, за участието в което децата от българското училище тук много се вълнуват. Можете да видите кадри от хорото на Фейсбук страницата на Радио София.
За подготовката и атмосферата в Брюксел разказва Лили Големинова от белгийската столица, където българската общност има и още една инициатива, с която се включва в "Розите на България" и това е една впечатляваща експозиция от 20 пана, представящи историята, традициите, културата и азбуката на България.Тя е подредена в Културен център de Meent - чудесно място, близо до българското училище, при това с непрестанен поток от деца и техните родители, които ще могат да научат повече за страната ни. Паната са английски език, като в случая е добавен и превод на фламандски, който е дело на едно от майките от настоятелството на българското училище в Брюксел - Ася Ковачева. Тя споделя, че с удоволствие е поела тази задача (преводът е бил задължителен за да бъде подредена изложбата в Брюксел) и се надява, че експозицията (която ще остане 10 дни в културния център) ще бъде показвана и на други места. Освен паната (подготвени от учени от БАН в съвместен проект с фондация "Българска памет") са показана рисунки на деца от българското участие, които показват тяхната идея и представа за България и които по много интересен начин допълват големите сериозни и пълни с информация пана.
Чуйте повече и за Брюксел, за символите на града, за това, което привлича туристите - това ще бъде и темата на пътуващото неделно "Радиокафе" в неделя, на 13 май от 9 до 12. Тогава Лили Големинова ще ви срещне с интересни българи от града, който се намира в сърцето на Европа - и музиканти, и работещи в европейските институции, и с директорката на българското училище Валентина Найденова, и с дамата, превела текстовете за експозицията, и с някои от младите българи, които са избрали Брюксел за своето следване.
На 11 май 2018 г. по повод Деня на Светите братя Кирил и Методий десетки хиляди българи на 5 континента ще се обединят от българските традиции и култура и красотата на българското хоро. Инициативата под надслов „Розите на България“ е първото по рода..
Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е..
Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото..
Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете..
Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци? На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.
Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на..
Въпреки неголемия бюджет, който България отпуска за наука, страната ни се развива успешно в тази сфера. В Българската академия на науките работят учени в 50 института. Страната ни разполага и около 50 висши учебни заведения, каза пред Радио София..
Общо 10 бебета се родиха през 2024 г. по донорската програма на Столичната община за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. От тях четири са момчета и шест - момичета, а две двойки са близнаци , съобщиха от Общината. Десетте деца..