Ден на отворени врата в залите на НДК, в които се провеждат срещите на българското председателство на Съвета на ЕС. Събитието се организира в партньорство със Съвета на ЕС и Европейската комисия. До 16.00 ч. столичани и гостите на София могат да се разходят и да разгледат залите, в които заседават европейските лидери. Петя Зунгорлиева ще ни разкаже за своята разходка и какво може да видим там.
Главният архитект на Столична община арх. Здравко Здравков отчете на изпълнените от него ангажименти, както и на поставените пред Направление „Архитектура и градоустройство” предизвикателства за решаване. Поли Начева ще ни ингформира за тях.
В предаването ще ви инфомираме също какви са етапите на контрол на качеството на водата и къде може да ги проследим. Очаквайте разговор със Станислав Станев, директор "Експлоатация" в "Софийска вода" и с д-р Десислава Драганчева, началник Отдел "Държавен здравен контрол" в Столичната РЗИ.
За коментара на кмета на София Йорданка Фандъкова пред журналисти ще ни информира Златина Йовкова.
14 университета от седем държави участват в Международната научна конференция „Спорт и сигурност“ в Националната спортна академия „Васил Левски“. Луиза Лазарова ще ни разкаже за форума.
Министърът на културата Боил Банов връчи годишните награди по случай 24 май - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, на официална церемония в Национална галерия „Двореца“. Даниела Бенишева ще ни информира кои са отличените.
В зала 42 на НДК от 19 часа се открива благотворителна изложба на карикатури и представяне на книгата "Хвала Пеньо" за набиране на средства за подкрепа за млади художници. „Хвала Пеньо“ е книга, вдъхновена от "Люти чушки" на Радой Ралин и Борис Димовски, която предлага един духовит и свеж поглед върху днешното съвремие. Лили Големинова разговаря с автора на карикатурите Златин Орлов.
Още новини от София и региона ще чуем от Краси Мартинов, от Катя Василева - акцентите в културния афиш.
Музиката избира Любен Ковачев, водещ е Лилия Герчева.
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..