Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 3 юни

Волжките българи се веселят и надпреварват на Сабантуй в Южния парк

Празникът т.г. е посветен на е посветен на Мондиала

Снимка: bulgari.bg
България отбелязва древния празник на волжките българи Сабантуй. Събитието е организирано от сдружение „Волжки булгари”. Първата част на феста ще се състои зад музея "Земята и хората", а втората - на голямата поляна в Южния парк.
Тази година "Сабантуй - България" ще се проведе на 3 юни и ще бъде посветен на Световното първенство по футбол.
През 2018 г. Мондиалът за първи път ще се проведе и в Република Татарстан (в град Казан), на историческата земя на волжките булгари. Сабантуй означава „празник на ралото” и отбелязва края на пролетните земеделски дейности. На събитието ще бъдат представени народни костюми от Татарстан, Башкортостан и България, а програмата включва танци, музика и спортни състезания.

“Същността на народния празник Сабантуй е достъпността за всички - независимо от тяхната националност, религия или възраст.” - казва Алфия Димитрова, която е част от организаторите на събитието.

Историците откриват корените на Сабантуй в дълбока древност. Празникът е бил свързан със земеделието и изразявал дълбоката връзка на човека със земята. В миналото всички ритуали били свързани с почитане на духовете на плодородието, на които хората са се молили за добра реколта. Днес Сабантуй е повод за всенародно веселие, в центъра на което стои почитта към земята, към семейството, взаимопомощта и приятелството. Тази неделя в Южния парк, Сабантуй ще предложи на посетителите редица забавления, спортни състезания, изложби, детски програми, екзотични готварски майсторски класове. Канадската борба също винаги е част от празника, а тази година ще бъде изградена голяма сцена за изпълненията на професионалните танцови и хорови творчески колективи и звезди на татарската, руска, българска естрада.

Два дни преди празника, на 1-ви юни, отваря врати изложбата „Круг дружбы“, която ще бъде разположена в Руския културно-информационен център. Празникът Сабантуй тази година е подкрепен и от проекта  „Исторически парк“.

Интересна е голямата награда, която очаква най-смелия и силен участник в празника. Най-изявеният посетител ще получи подарък 100-килограмов жив овен, с който ще направи почетна обиколка из фестивала. Ако искате да се забавлявате, да се състезавате или да спечелите овен, заповядайте на Сабантуй тази неделя точно в 10 часа сутринта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33

Лицата на нощна София ще събере едноименна фотографска изложба

“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..

публикувано на 09.01.25 в 14:41