Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здраве и стил на живот - избрано от печата

64 359 са родените деца на територията на България за 2017 година, сочат данни на НСИ. Наследниците от мъжки пол са с 1651 повече, пише МОНИТОР. В същото време 2016г. бележи спад в раждаемостта - броят им е бил 60 609 бебета. Те са били  със 765 по-малко в сравнение с 2015 година. През последните 15 години броят на бременните с повече от един плод значително се е увеличил и в света, и в България. Процентът у нас през изминалата година е бил 1,7. Причините са две – използване на репродуктивни технологии, както и по-късна възраст на зачеване за първи път на майките.

Организации на пациенти ще пуснат до два месеца сайт, на който ще се събират сигнали за липсващи по аптеките животоспасяващи лекарства, пише СЕГА. Целта е постъпилите сигнали да се обработват и изпращат до Изпълнителната агенция по лекарствата, съобщи пред БНР председателят на сдружение "Хипофиза" и председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване Ваня Добрева. От години вече стотици болни, които се нуждаят от животоподдържащи медикаменти, не могат да си ги набавят редовно от българските аптеки - заради отказ на производителите да работят на нашия пазар или заради паралелен износ. "Така ще има граждански контрол върху ситуацията, т.е. пациентите ще контролират институциите дали си вършат работата", обясни Добрева след среща с ИАЛ.

73% от родителите смятат, че детската градина трябва да бъде безплатна, това сочат данни на социологическо изследване, съобщава МОНИТОР. Статистиката сочи още, че децата между 3 и 6 години у нас за учебната 2017/2018г. са 220 887, от тях 112 615 са между 5 и 6-годишни. В тази връзка на деня на детето омбудсманът Мая Манолова обявява кампания за отпадане на таксите в детските градини. Зад инициативата стоят още родители и неправителствени организации. Целта е да се осигури равен достъп до качествено предучилищо образование на подрастващите в България. Очаква се Манолова да представи законодателно предложение за промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, в който заплащането на задължителната такса за храна да бъде поемано от държавния бюджет.

Бившият изпълнителен директор на НДК Мирослав Боршош е даден на съд за присвояване на близо 4 млн. лв. информира СЕГА Според официалната информация от прокуратурата това се е случило на 1 ноември 2016 г., а точният размер на присвоената сума е 3 971 999.52 лв. Подробности обаче не се съобщават. В обвинителния акт прокуратурата сочи и други престъпления, докато е бил директор на НДК - два случая на умишлена безстопанственост, 15 неизгодни сделки и разпореждане с бюджетни средства не по предназначението им. Последното обвинение е за това, че е разпоредил 3 431 146 лв. да бъдат изхарчени за разходи, които не са свързани с дейностите, за които са били отпуснати. Става въпрос за част от 17 млн. лв., с които правителството е увеличило капитала на НДК за преустройството, модернизацията и адаптирането му заради европредседателството.

200 лева глоба ще плаща всеки, които си продаде колата, а след това новия собственик не я пререгистрира на собственото си име, информира МОНИТОР. Промените вече са в сила и са направени основно заради проблемите, които множество български граждани имаха в Гърция. Това стана ясно по време на редовния брифинг на вътрешния министър Валентин Радев. Те продаваха автомобилите и ремаркетата си, без да приберат обратно за себе си голямия талон и да го върнат в българската „Пътна полиция“. След това с возилата били извършвани престъпления – трафик на наркотици и бежанци, а като отговорни бяха търсени нашите сънародници. Според последните данни десетки нашенци са застрашени от сериозни присъди в южната ни съседка, както и от глоби в размер на стотици хиляди евро.

 В разрез с неотменимия принцип за публичност на правораздаването държавните институции започнаха да крият изключително важна информация от обществен интерес, съобщава СЕГА. Вече са секретни имената на проверявани, разследвани, обвиняеми и подсъдими. Тайна са и някои осъдени, което е пълен абсурд и погазване на правото на информация на гражданите. Оправданието за всичко това е Общият европейски регламент за защита на личните данни (GDPR), който не изисква нищо такова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общините искат година отсрочка за новия модел за такса "Битови отпадъци"

Общините нямат готовност и финансова обезпеченост да преминат към новия модел за определяне и събиране на таксата "Битови отпадъци", който трябва да се прилага от 1 януари следващата година.  Проблемът е бил обсъждан на вчерашното заседание на Управителния съвет на Националното сдружение на общините (НСОРБ) , съобщи председателят на общинския..

публикувано на 12.07.24 в 17:12

В "Междублокови странства" на столичния кв. "Кюлуците"

На неконвенционална аудиоразходка канят столичани и гости от „Девет слона” и сдружение „Съпромат“ тази вечер (19 ч.) в кв. "Кюлуците" с начален пункт градинката на ул. „Панайот Волов“ 13А. По време на разходката ще се наместват намерени обекти и въображаеми разкази на междублоковите странства, които отварят прозорци към миналото и бъдещето на..

публикувано на 12.07.24 в 13:33

Кои са най-желаните специалности в Софийския университет

И тази година специалност " Право " е най-желаната сред кандидатите за прием в Софийския университет "Св. Климент Охридски", следвана от " Психология " на второ място и от " Международни отношения " - на трето. Това показва първото класиране на кандидат-студентите, което излезе вчера. Над 10 300 са кандидатите, подали документи за прием в най-старото..

публикувано на 12.07.24 в 11:10

Кога се репатрират принудително недвижещи се автомобили

Излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС) могат да се съхраняват в частни имоти, а когато те са на общински площи - трябва или да се преместят, или да се предадат за рециклиране, обясняват от Столичния инспекторат.  Стикерът на ИУМПС, разположени на публично-общински терени, предупреждава собствениците в рамките на 3 месеца да извършат..

публикувано на 11.07.24 в 20:23

СОС назначи 26 "анонимни лица" да управляват 6 общински дружества

С гласовете на ГЕРБ – СДС, БСП, "Има такъв народ", ВМРО и на изключените общински съветници от "Възраждане" от длъжност бяха отстранени съветите на директорите на шест важни за София общински дружества като "Метрополитен София", "Топлофикация София" и "Центъра за градска мобилност".  Инж. Стоян Братоев остава в Съвета на директорите на..

публикувано на 11.07.24 в 17:35
 Пред сградата на Столична община се провежда протест срещу спирането на възстановяването на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски полк и Шести пехотен търновски полк в парка на Националния дворец на културата, 11 юли 2024 г.

Протест заради проекта за Войнишкия паметник

Въпреки отмененото решение, протестиращи се събраха пред сградата на Столичния общински съвет заради решението на кмета Васил Терзиев да се спре проектът за възстановяване на Мемориала от Софийската желязна дивизия. Протестът се организира от граждани и е подкрепен от ВМРО. Те посочиха, че решението на Терзиев може да е оттеглено, но не било..

публикувано на 11.07.24 в 11:05
Досега йеромонах Йоан беше игумен на Руенския манастир

Йеромонах Йоан става протосингел на Софийската св. митрополия по искане на патриарх Даниил

Игуменът на Руенския манастир "Св. Иван Рилски" йеромонах Йоан е назначен за протосингел на Софийската света митрополия. Това става по личната молба на Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил на заседанието на  Светия Синод на Българската православна църква. На заседанието е решено за назначаването за първи викарен епископ на..

публикувано на 10.07.24 в 18:37