Илина смята, че конкурсите са полезни, но само ако ги възприемаш като възможност за израстване, а не като "сбор от точки".
Самата тя е от Стара Загора, в семейството й има музикални традиции, дядо й е бил хоров диригент. Започва да свири на пиано, когато е на 5, в Школата в Стара Загора. "После баща ми ми разказа за музикалното училище в София и аз веднага реших, че искам да уча там". Кандидатства успешно след 4-ти клас и оттогава цялото семейство се мести в София.
Илина харесва столицата, забързания ритъм, многото концерти и възможностите за развитие и участие в различни майсторски класове. Работила е с мнозина големи педагози - и у нас, и по света. На въпроса коя музикална епоха й е най-близка, малко изненадващо отговаря, че това е музиката на 20-и век и особено руските композитори като Сергей Прокофиев. От големите пианисти неин идол е Артур Рубинщайн.
Илина Михова е свирила с оркестър (засега ре-мажорния концерт на Йозеф Хайдн), но мечтае да изсвири концерта на Едвард Григ (и сама подчертава, че има още много да учи). Има специално отношение към българската музика и често включва български творби в своите концерти. Ето и утре, когато представя една много интересна програма във Военния клуб (зала "Борис Христов"), в нея има две български произведения - Вариации от Петър Петров и (като финален комплимент към публиката) Песента на Панчо Владигеров, заедно с нейната съученичка - цигуларката Ния Лечева. Иначе всичко започва с Бах, преминава пред една от сонатите на Бетовен, Брамс, Шопен и "един не толкова познат руски композитор - Новаковски". След завършването още не знае накъде ще поеме, но в едно е сигурна - че иска да носи радост на хората чрез музиката.
Чуйте разговора на Лили Големинова с Илина Михова
и не пропускайте възможността да чуете в аванс една - надяваме се - бъдеща звезда в света на клавирната музика.
Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..
Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж". Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и..
Най-високата средна работна заплата в страната е в София-град - 3388 лева, а най-ниската е в Смолян - 1617 лева. Това сочат данните на Националния статистически институт за декември 2024 година. За едно тримесечие средното възнаграждение в столицата се е увеличило с 260 лева. Заради заплатите в София-град в целия Югозападен район на..
Чисто новата си песен представи в ефира на Радио София младата и талантлива дама Изабел. Парчето се казва “Tatoo”. За създаването на парчето Изабел работи заедно с момчетата от Stereofox. “Парчето се “роди” през декември месец от една доста неочаквана сесия - неочаквана, не защото не е трябвало да се случи, а защото за първи път работя с тези хора...
Всяко електроразпределително дружество инвестира както в присъединяване на нови потребители, така и в обновяване на съществуващата мрежа. Съществуващата мрежа на територията на столицата е в сравнително добро състояние. През изминалата 2024 г. в района на “Студентски град” беше изградена кабелна връзка между два трафопоста, с което подобрихме..
Столичната община продължава да подобрява резултатите си в управлението на отпадъците. Над 2000 тона отпадъци от текстил са събрани и предадени разделно в София през 2024 година, съобщават от пресцентъра на Столичната община. Освен текстила, през 2024 година са събрани разделно и рекордно количество опасни отпадъци (близо 19 тона), както и хранителни..